Γκραν Κανάρια – Μπαρτσελόνα 73-83: Ξέσπασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη

Με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να περάσει και από την έδρα της Γκραν Κανάρια (83-73).

Τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος έφτασε η Μπαρτσελόνα αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της Γκραν Κανάρια (83-73).

Μετά το διπλό στο ΣΕΦ οι μπλαουγκράνα επικράτησε στα Κανάρια νησιά της τοπικής ομάδας με πρωταγωνιστή τον Γιουκουμπάιτις. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μένουν σε κοντινή απόσταση με την Μπαρτσελόνα για τρία δεκάλεπτα αλλά ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό ώστε η ομάδα του Γκριμάου να φύγει νικήτρια από το γήπεδο της Γκραν Κανάρια.

Πρώτος σκόρερ της ήταν ο Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους και 6 ασίστ ενώ οι Πάρρα-Ερναγκόμεθ ακολούθησαν με 11. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο με 18 πόντους ο Νίκολας Μπρουσίνο.