Μπαρτσελόνα  – Ρεάλ Μαδρίτης 85-79: Ο Λαπροβίτολα «έβαψε» μπλαουγκράνα το clasico (vid)

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 85-79: Ο Λαπροβίτολα «έβαψε» μπλαουγκράνα το clasico (vid)

Η Μπαρτσελόνα, με τον Νίκο Λαπροβίτολα να σημειώνει 25 πόντους επιβλήθηκε με 85-79 στο clasico κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης για την 28η αγωνιστική της ACB.

Η Μπαρτσελόνα πήγε να μετατρέψει το clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης σε παράσταση για ένα ρόλο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Μερένχες αντέδρασαν και πάλεψαν για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Οι μπλαουγκράνα είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Νίκο Λαπροβίτολα, με τον Αργεντινό γκαρντ να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο μεγάλο νέρμπι κόντρα στην Βασίλισσα. Το 27-11 και το 36-17 του πρώτου ημιχρόνου, έδωσαν τη θέση τους στην αντεπίθεση της… πληγωμένης Ρεάλ, με το σκορ 7 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα να είναι στον πόντο (64-63).

Ένα σερί 5-0 των Καταλανών τους έφερε σε θέση οδηγού (69-63), με τη γηπεδούχο να συνεχίζει να έχει υπεροχή (75-70 και 80-73). Ο Γιουλ μείωσε σε 80-75 και αφού ο Λαπροβίτολα έδωσε την λύση με τρίποντο, ο Γιαμπουσέλε απάντησε με δίποντο. Το νέο καλάθι του ίδιου παίκτη διαμόρφωσε το 85-77, με την Μπάρτσα να βγάζει και την άμυνα. Μέχρι το φινάλε, άλλαξε μόνο το τελικό σκορ (85-79).

Ο Αργεντίνος ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα, ο Ρίκι Ρούμπιο πρόσθεσε 11 πόντους, 4 ασίστ και ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Για τη Ρεάλ, οι Ντεκ και Μούσα είχαν από 14 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 11 και ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε 10.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 45-33, 64-58, 85-79.