Αιχμές από τον Λάκοβιτς μετά το Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια: «Χάσαμε για λόγους που δεν καταλαβαίνω»

Σπόντες από τον Γιάκα Λάκοβιτς, μετά από την ήττα της Γκραν Κανάρια από τη Μπαρτσελόνα στην παράταση.

Η Γκραν Κανάρια έκανε σπουδαία εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του εκτός έδρας αγώνα με τη Μπαρτσελόνα για την 32η αγωνιστική της Liga Endesa, φλέρταρε ακόμη και με το +20, στο τέλος όμως ηττήθηκε με 95-89 στην παράταση και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τους Καταλανούς στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Ο Γιάκα Λάκοβιτς σίγουρα έχει παράπονα από τους αθλητές του, ειδικά για τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που οδήγησαν στο φάουλ στον Τζαμπάρι Πάρκερ και στις 3/3 βολές του Αμερικανού για το 80-80 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ωστόσο οι ατάκες του μετά από το φινάλε της αναμέτρησης προκάλεσαν συζητήσεις.

«Κάναμε πολύ σοβαρή εμφάνιση και ήμασταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα γύρισε χάρη στην ποιότητά της και το ταλέντο της και τελικά χάσαμε για λόγους που δεν καταλαβαίνω», ήταν τα λόγια του Σλοβένου προπονητή της Γκραν Κανάρια στη συνέντευξη Τύπου στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».