Προμηθέας-Περιστέρι 82-74

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 82-74 του Περιστερίου στον τελικό του Super Cup, αντέχοντας το διάστημα που ο αντίπαλός τους είχε σταθερά το προβάδισμα, με τον Ίαν Μίλερ να κρίνει στο τέλος τον τελικό.

Η ώρα που άπαντες στον Προμηθέα περίμεναν έφτασε! Η ομάδα της Πάτρας κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της, επικρατώντας με 82-74 του Περιστερίου, στον τελικό του Super Cup, σε ένα ματς ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Ποιος έκρινε την αναμέτρηση;

Απίστευτος ο Ίαν Μίλερ στο τέλος, καθώς ανέλαβε να… γονατίσει τους αντιπάλους του και με σερί πόντους έβαλε «φωτιά» στην Πάτρα με 5 σερί πόντους και το τρίποντο… μαχαιριά στο συγκρότημα του Παπανικολόπουλο. Κορυφαίος στο παρκέ με 17 πόντους, εξαιρετικός ο Αγκεμπέλεσε με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και αρκετά καλός ο Γκάρετ με 15 για τους νικητές.

Το ματς

Το Περιστέρι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε το πόσο σοβαρό είναι για την ομάδα του το τρόπαιο. Πέρασε με πέντε πόντους με τον Γκρέι, ο Αγκμπελέσε μείωσε σ 8-9, όμωςο Τζόοουνς έκανε ότι ήθελε στις δύο ρακέτες, με το σκορ να φτάνει στο 11-16. Ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα με τρία λεπτά να απομένουν για την περίοδο, όμως Καράμπελας και Σκορδίλης, οδήγησαν την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +3 (20-23)στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με έξι ποντους (21-27), ενώ ο Πέτεγουεϊ πραγματοποίησε το 22-30 με τρίποντο. Ο Άρλετζ με γκολ φάουλ έστειλε το παιχνίδι στο 24-33, με τον Φλόιντ να είναι ο μοναδικός παίκτης που απειλεί το καλάθι του ΠΕριστερίου. Χριστοδούλου και Γκάρετ μείωσαν στο δίποντο, ενώ ο Τζέιμς πραγματοποίησε το 33-34.

Εκεί που οι Περιστεριώτες ένιωθαν την ανάσα του αντιπάλυου τους, μίλησε και πάλι ο Πέτεγουεϊ κάνοντας το 37-41, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Μαυροκεφαλίδης και Γκάρετ βοήθησαν για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο 43-49, με τον πρώτο να είναι και ο λόγος για το 45-49. Ο Λούντζης πραγματοποίησε το 45-52, με τους παίκτες του Παπανικολόπουλου να ανεβάζουν την πιεσή τους και να κρατάνε τη σειρά στο +7 (51-58).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 60-65, με τον Προμηθέα πάντως να μπαίνει πιο δυνατή στο τέταρτο δεκάλεπτο, και να τρέχει ένα 7-0 σερί.

Οι Πατρινοι με βολές του Αγκμπελέσε προηγήθηκαν με 70-69 και από εκείνη στη στιγμή και έπειτα δεν κοίταξαν πίσω. Ειδικά απο τη στιγμή που ο Μίλερ ανέλαβε δράση τα πράγματα ήταν απλά. Δύο σερί επιθέσεις επάνω του και στο… καναβάτσο το Περιστέρι σε μία βραδιά… όνειρο για τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 16, Λούντζης 9 (2), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (1), Τζέιμς 7 (1), Γκάρετ 15 (3), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (2), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9, Γκρέι 13 (2), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1).