Ιωνικός – ΑΕΚ 68-81

Αν και ο Ιωνικός ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, η ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε από το «Σοφία Μπεφόν» με 81-68.

Στις αρχές του ματς ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε το «πάνω χέρι». Η ομάδα της Νίκαιας έβρισκε σκορ είτε με τον Τολιόπουλο είτε με τον Σμιθ και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με έξι πόντους (21-15).

Η ΑΕΚ στην αρχή της δεύτερης περιόδου μείωσε με καλάθια των Μασιούλις και Κατσίβελη, αλλά η ομάδα του Στέργιου Κουφού επιθετικά κράτησε τον ίδιο «παλμό» και με τον πολύ καλό Πρίντζετ διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα του α’ μέρους (39-32).

Ωστόσο, από το δεύτερο ημίχρονο και μετά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έφερε στο παιχνίδι τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος και δεν συνέχισε στο… μηδέν, βρήκε ρυθμό και βοήθησε την ομάδα του να φέρει το ματς στα ίσα (59-59) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν απαντήσεις στα καλάθια του Ιωνικού στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με τους Ζήση, Σλότερ και Λάνγκφορντ προηγήθηκαν με δέκα πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν απίθανο να χαθεί και έτσι ο Δικέφαλος ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.