Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 84-81

Ο Κολοσσός έκανε… ντέρμπι το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, αλλά το Περιστέρι κατάφερε να πάρει τη νίκη και να αρχίσει με το δεξί τη φετινή Basket League (84-81).

Αγχώθηκε, καρδιοχτύπησε, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι προηγήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 12 πόντους (81-69) στο 37’, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και παραλίγο να το πληρώσει ακριβά. Οι νησιώτες μάζεψαν τη διαφορά και έφτασαν σε απόσταση βολή (81-79), αλλά οι παίκτες του Περιστερίου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στη ρώσικη ρουλέτα των βολών και πήραν τη νίκη με 84-81.

Κορυφαίος για την ομάδα του του Παπανικολόπουλου ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Γκάντι να προσθέτει 13 και τον Πέτεγουεϊ 11 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Άρτις με 25 πόντους, με τον Λάιλ να είχε 16 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (11-10), με το Περιστέρι μετά το πεντάλεπτο να βρίσκει ρυθμό και με εύστοχα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση να φτάνει στο +5 (21-16). Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου όμως ανέλαβαν δράση οι Άρτις και Λάιλ και μείωσαν στον πόντο (23-22).

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου παρά την αντεπίθεση του Κολοσσού παρέμεινε σε ρόλο οδηγού και στο 13’ προηγήθηκε με 30-25. Οι νησιώτες όμως σε εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα σερί 8-0 και έφεραν τα πάνω κάτω. Από 30-25 το σκορ έγινε 30-33 υπέρ των Ροδιτών.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με την εμπειρία του και την κλάση του ηγήθηκε των επιθέσεων του Περιστερίου και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (35-33), αλλά οι Λάιλ και Αρτις δεν πτοήθηκαν. Οι δύο Αμερικανοί πήραν πάνω τους τις επιθέσεις του Κολοσσού και με συνεχόμενους πόντους βοήθησαν την ομάδα της Ρόδου να κλείσει το ημίχρονο στο +3 (41-44).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι ανέβασε κατακόρυφα την πίεσή του στην άμυνα και με ένα 12-0 σερί βρέθηκε να προηγείται με 53-44. Οσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Παπανικολόπουλου ανέβασε συνεχώς τη διαφορά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +15 (69-54). Το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το 37’, όταν προηγήθηκε με 81-69.

Στη συνέχεια όμως χαλάρωσαν, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, που έτρεξαν ένα σερί 10-0 και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι με τον Ζάρα (81-79). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών, με τους παίκτες του Περιστερίου να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι. Ο Κολοσσός είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά τα σουτ των Άρτις και Λάιλ δεν βρήκαν στόχο και έτσι το Περιστέρι πήρε τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3, Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, Μακλέιν 9 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2τρ., 11ριμπ.), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.