Καντζούρης : «Δεν λειτουργήσαμε ομαδικά όταν μας πίεσε το Περιστέρι»

Για την ήττα του Κολοσσού Ρόδου από το Περιστέρι στην πρεμιέρα της Basket League, μίλησε ο Ηλίας Καντζούρης.

Παρόλο που ο Κολοσσός Ρόδου πάλεψε στο Περιστέρι, τελικά γνώρισε την ήττα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για τη πρεμιέρα της Basket League (81-84). Ο κόουτς των φιλοξενούμεων, Ηλίας Καντζούρης υπογράμμισε πως η ομάδα του θα έπρεπε να λειτουργήσει καλύτερα όταν άρχισαν να πιέζουν περισσότερο οι γηπεδούχοι.

Αναλυτικά όσα τόνισε ο προπονητής του Κολοσσού μετά τη λήξη του παιχνιδιού:

«Νομίζω ότι το παιχνίδι κρίθηκε στην κακή αντίδραση μας σαν ομάδα στο τρίτο 10λεπτο. Νομίζω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πάντα μέσα από τα λάθη μας καλύψαμε όλα αυτά που είχαμε πει και είχαμε δουλέψει. Δεν αντιδράσαμε σωστά σ’ αυτό το διάστημα. Το Περιστέρι ανέβασε την πίεση του και εμείς λειτουργήσαμε θα έλεγα όχι ομαδικά.

Από κει και πέρα, το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό. Στο τέλος εννοείται ότι χάσαμε την ευκαιρία με ένα σουτ και ήταν πάρα πολύ θετικό ότι παλέψαμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά αυτό που πρέπει να κρατήσουμε εμείς είναι ότι ένα παιχνίδι είναι 40 λεπτά, κάθε κατοχή μπάλας είναι διαφορετική και πάνω σ’ αυτό να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε»