Μεσολόγγι – Ιωνικός Νίκαιας 79-66

Το Μεσολόγγι πήρε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League, αυτή τη φορά απέναντι στον Ιωνικό (79-66) και συνέχισε αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν η μία από την άλλη καθώς το σκορ με τη λήξη της ήταν 23-20. Ωστόσο, ο Ιωνικός από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήρε «κεφάλι». Με τον Βασίλη Τολίοπουλο αρκετά εύστοχο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +7 (36-43).

Το δεύτερο μέρος ήταν… αποκλειστικά υπόθεση του Μεσολογγίου. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα «μέτρα» τους (59-56 30′), ενώ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν πως ήθελαν πιο πολύ τη νίκη από τους αντίπαλους τους καθώς το προβάδισμα των 12 πόντων (35′) δεν χάθηκε. Έτσι το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου πήρε το «ροζ φύλλο» με 79-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκριν με 24 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Αγραβάνη (20π.) και Μπράουν (19π.). Από την άλλη για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ξεχώρισαν οι Σμιθ και Φιτσπάτρικ με 16 πόντους έκαστος, ενώ Τολιόπουλος (14π.) και Χουγκάζ (11π.) δεν ήταν αρκετοί για τον Ιωνικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66.

Μεσολόγγι Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Φέργκιουσον 5 (1/4 τρίποντα), Αγραβάνης 20 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμάρντι 4 (1/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (7/11 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

Ιωνικός Νίκαιας (Κουφός): Σμιθ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 λάθη), Πρίτζετ, Φιτσπάτρικ 16 (5/8 δίποντα, 2/9 τρόποντα, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 14 (0/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χουγκάζ 11 (3/10 σουτ, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2/5 τρίποντα), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.