Περιστέρι – Μεσολόγγι 84-72

Με νίκη ξεκίνησε τη νέα του θητεία στον πάγκο του Περιστερίου ο Αργύρης Πεδουλάκης καθώς η ομάδα των Δυτικών Προαστίων κέρδισε το Μεσολόγγι με 84-72 που έχασε για πρώτη φορά τη φετινή Basket League.

Το Περιστέρι ήταν η ομάδα που άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση (12-2), ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-16).

Όμως, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησαν «γκάζι» στη συνέχεια. Ο Αθηναίου βρήκε στόχο έξω από τα 6.75, μαζί του βοήθησε και ο Γκάντι και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (49-35).

Στις αρχές δευτέρου μέρους το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο -6 έπειτα από βολές του Γκριν (68-62), ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα δέκα λεπτά πριν το τέλος, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Περιστέρι στο +8 (65-57).

Αλλά το Μεσολόγγι δεν άφησε το παιχνίδι. Βρέθηκε μόνο ένα τρίποντο από την ισοφάριση (68-65), όμως ο Γιάννης Αθηναίου έδειξε τη ποιότητα του για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη με τελικό σκορ 84-72.

Κορυφαίους για τους νικητές ήταν ο Αθηναίου που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 5/5 τρίποντα, ενώ καταλυτικός ήταν ο Γκρέι με 15 πόντους και 4 ασίστ.

Για τους Μεσολογγίτες ο Γκριν έκανε τη διαφορά με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, όπως και οι Φέργκιουσον (15π) – Αγραβάνης (14π),

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-35, 65-57, 84-72