Ηρακλής – Κολοσσός Ρόδου 66-65

Την τρίτη του νίκη στην Basket League πήρε ο Ηρακλής που «έπαιξε» με τη φωτιά κι επικράτησε δύσκολα του Κολοσσού Ρόδου με 66-65.

Ένα ματς που φαινόταν πως θα εξελιχθεί σε περίπατο στο πρώτο ημίχρονο για τον Ηρακλή έγινε τελικά θρίλερ, με τον «Γηραιό» να καταφέρνει να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου με 66-65 στο τέλος. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στην Basket League για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έφτασε στο 3-1 ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 1-3.

Μοιραίος ο Αρτις που αστόχησε στην τελευταία επίθεση για τον Κολοσσό που είχε κορυφαίο τον Ζάρα με 20 πόντους ενώ για τον Ηρακλή από 10 είχαν Τσαϊρέλης και Σαγκς.

Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε ένα μικρό προβάδισμα (3-9) αλλά γρήγορα ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (18-13). Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι άκρως αποτελεσματική και έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή στο +13 με 42-29.

Κι ενώ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου φάνηκε πως θα είναι ίδιο το τέμπο στο ματς, ο Κολοσσός άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά και στο 27΄έφατσε στον πόντο (48-47) χάρη σε τρίποντο του Ζάρα. Η περίοδος τελείωσε στο 54-51 και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι.

Ο Ηρακλής ξέφυγε με 64-58 στο 35′ και φάνηκε να ελέγχει το ματς αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε μείωσε σε 66-65, στα 51» πριν τη λήξη, έβγαλε μάλιστα και την άμυνα αλλά ο Αρτις αστόχησε στην τελευταία επίθεση κι έχασε την ευκαιρία να δώσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65