Μεσολόγγι – ΑΕΚ 66-87

Πολύ εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο καθώς επικράτησε του Μεσολογγίου με 87-66 κι έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα.

Ακόμη μία νίκη για την ΑΕΚ στην Basket League. Η Ένωση παίζοντας εξαιρετικά κατά διαστήματα, νίκησε πολύ εύκολα με 87-66 το Μεσολόγγι στο Αγρίνιο, έκανε το τέσσερα στα τέσσερα φέτος ενώ διεύρυνε το νικηφόρο της σερί στο πρωτάθλημα στις 19 νίκες συνεχίζοντας ακάθεκτη από εκεί που σταμάτησε πέρσι.

Με τους Σλότερ και Χρυσικόπουλο να είναι εκτός και τον Λάνγκφορντ να μένει στον πάγκο χωρίς να παίξει καθόλου, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν σε ακόμη μία νίκη. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Λοτζέσκι με 14 πόντους και 13 με 7 ριμπάουντ είχε ο Ματσιούλις. Από την άλλη, για το Μεσολόγγι που δεν υπήρξε ανταγωνιστικό σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ο Μπράουν είχε 17 πόντους.

Το ματς

Με το… καλησπέρα η ΑΕΚ έδειξε ότι πήγε στο Αγρίνιο χωρίς διάθεση για αστεία. Μετά τα πρώτα λεπτά που το σκορ εναλλασσόταν η Ένωση άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ χάρη στον Λοτζέσκι που είχε 3/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 20-11 μόλις στο 6ο λεπτό. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 32-17 με τον Ρογκαβόπουλο να σκοράρει.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε το σκορ στο 50-31 με τον Κατσίβελη και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά με 56-37 και το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί ήδη. Και με τον Λάνγκφορντ να μην παίζει λεπτό.

Στην τρίτη περίοδο το Μεσολόγγι κατάφερε κάπως να περιορίσει την ΑΕΚ και να μειώσει μέχρι και τους 16 πόντους τη διαφορά που είχε φτάσει τρεις φορές ακόμη και στο +22 (46-68, 27′), με μπροστάρη τον Μπράουν. Το 68-50 ήταν το σκορ της περιόδου και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η Ενωση προηγήθηκε ακόμη και με 26 πόντους (59-85, 36′) κι έφτασε τελικά στη νίκη με το άνετο 87-66 κάνοντας το 4Χ4.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87