Λάρισα – Χαρίλαος Τρικούπης 84-58

Η Λάρισα επικράτησε εύκολα με 84-58 του Χαρίλαου Τρικούπη και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Basket League - Βαθιά ανάσα για τους Θεσσαλούς, που ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Με πρωταγωνιστές τους Μπέρι και Μπράουν, που πέτυχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, η Λάρισα επικράτησε εύκολα με 84-58 του Χαρίλαου Τρικούπη για την 9η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλοί κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν με σχετική ευκολία στη νίκη. Μια νίκη που τους ξεκολλάει από τον πάτο της βαθμολογίας και τους δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Από την άλλη, ο Χαρίλαος Τρικούπης έμεινε στις 3 νίκες και πλέον έχει ρεκόρ 3-6.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Λάρισα είχε τέσσερις πόντους με διψήφιο αριθμό πόντων, καθώς εκτός από τους Μπέρι και Μπράουν, ο Ρας είχε 14 και ο Γουέμπ 12, ενώ ο Μούρτος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Μπράουν με 17 πόντους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί για να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Λάρισα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πέμπτο λεπτό προηγήθηκαν με 15-9, με τον Γουέμπ να έχει τους δέκα από τους 15 πόντους της ομάδας του. Η Λάρισα είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν στην εξίσωση οι Παπαδάκης και Κώττας, με τους Θεσσαλούς να ανεβάζουν τη διαφορά στους δέκα πόντους (32-22). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε κυριαρχήσει στο παρκέ και στο τέλος του ημιχρόνου με δύο τρίποντα από τους Μπέρι και Μπράουν έφτασε στο +14 (45-31).

Ανετοι μέχρι το τέλος οι Θεσσαλοί

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους στο 26’ να είναι μπροστά στο σκορ με 58-45. Μάλιστα, στα επόμενα τέσσερα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν έβαλε καλάθι, με το +13 να παραμένει μέχρι το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέμειναν από δυνάμεις, με την Λάρισα να ανεβάζει τη διαφορά στους 18 (73-55) και να παίρνει τη νίκη μ ε 84-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γουέμπ 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ρας 14 (4/8 τρίποντα), Μπέρι 17 (5/7 τρίποντα), Σπυρόπουλος 3, Κώττας 4 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Καμάρας 3 (1), Μούρτος 9 (1), Παπαδάκης 3 (1)

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Λόρενς 6 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χατζηνικόλας 11 (1), Γράβας 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Αμάρντι 8 (3/9 σουτ), Μπράουν 17 (6/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 3 (1)