ΠΑΟΚ – Ιωνικός 86-84 : Χτίζει σερί…

Πραγματοποιώντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 86-84 του Ιωνικού και πανηγύρισε την τρίτη του σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Τρίτη σερί νίκη στην Basket League για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε δύσκολα με 86-84 του Ιωνικού στο κλειστό της Πυλαίας. Η ομάδα της Νίκαιας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Λαβ με 17 πόντους ενώ 14 είχε ο Γκρίφιν και 12 ο Κακλαμανάκης. Από την άλλη, ο Σμιθ είχε 21 πόντους αλλά με λάθος στο τέλος που θα μπορούσε να είχε δώσει το ματς στην ομάδα του ενώ 15 είχε ο Ελμορ.

Το ματς

Πιο δυνατά μπήκε ο Ιωνικός στο ματς και είχε ένα προβάδισμα από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-8 στο 4′ και στην πρώτη περίοδο αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε, ήταν μπροστά με 26-24. Αντίστοιχο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με πρωταγωνιστή τον Έλμορ ο Ιωνικός έφτασε στο 35-26 στο 13′. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (38-39) στα μισά της περιόδου αλλά ο Ιωνικός ξέφυγε πάλι για το 52-44 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και γρήγορα γύρισε το ματς. Χάρη σε τρίποντα των Τέρνερ και Λοβ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +2 με 56-54  και αργότερα για πρώτη φορά στο +5 με 65-60 με τον Ιωνικό να έχει μπλοκάρει. Το μομέντουμ έλεγε πλέον ΠΑΟΚ αλλά χωρίς ο Ιωνικός να εγκαταλείπει.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 75-71 στο 35′, ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 75-75 και φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν προηγήθηκε με 86-81 δέκα δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ιωνικός όμως απάντησε με τρίποντο για το 86-84 και με 7 δευτερόλεπτα να μένουν ο Σμιθ έκλεψε την μπάλα όμως υπό την πίεση του Λαβ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 3 (1), Λοβ 17 (3), Γκρίφιν 14 (7ασίστ), Κακλαμανάκης 12 (9ριμπ.), Καμπερίδης, Κονατέ 10 (6ριμπ.), Τσαλμπούρης 8 (1), Μαργαρίτης 8, Παπαντωνίου, Τέρνερ 10 (2), Μήτρου-Λονγκ 4.

Ιωνικός Νίκαιας (Αγγέλου): Σμιθ 21 (3), Έλμορ 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 1 (0/8 σουτ), Χόλογουελ 8, Μουχαϊμίν 7 (6ριμπ.), Πετρόπουλος, Πρίτζετ 6, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7 (1), Τολιόπουλος 9 (3), Χουγκάζ 10 (2).