ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-72 : «Καυτός» Λάνγκφορντ και επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (22 π.), η ΑΕΚ αντέδρασε μετά την εκτός έδρας ήττα από το Λαύριο, επικρατώντας εύκολα (89-72) του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε ποδαρικό στη νέα χρονιά η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια, πάτησε… γκάζι, επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με 89-72.

Οι «κιτρινόμαυροι» αναζητούσαν αντίδραση μετά την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα από το Λαύριο. Και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετάει… φωτιές, το αποψινό τους έργο στο κλειστό του ΟΑΚΑ έγινε ακόμα πιο εύκολο. Η ΑΕΚ ανέβηκε στο 7-1 με αυτή τη νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-9.

Ο Λάνγκφορντ ήταν εκπληκτικά εύστοχος (8/8 δίποντα, 22 πόντοι) κόντρα στην ομάδα της Ρόδου και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ρογκαβόπουλο (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Γιόνας Ματσιούλις (11 πόντοι). Από την άλλη, για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Κένι Γκόινς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλά προβλήματα, με τον Κολοσσό να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ήταν καλή και οι Ροδίτες έκλεισαν το δεκάλεπτο με +6  (19-25).

Στη συνέχεια, με πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις, η ΑΕΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (31-29), με το ημίχρονο να κλείνει στο +4 για τη Βασίλισσα (51-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα του Κιθ Λάνγκφορντ, με τον Αμερικανό να σημειώνει συνεχόμενους πόντους και την ΑΕΚ να παίρνει διαφορά ασφαλείας (66-55). Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά, φτάνοντας στην πρώτη νίκη για το 2021.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Γκίκας 2, Λοτζέσκι 7 (2), Μόουζες 2, Μορέιρα 4 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λάνγφορντ 22 (8/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2), Κατσίβελης 6, Μωραΐτης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 12 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Καντέρ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπιλλής 10 (2), Γκόινς 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμαριανός 1, Λιάπης 3 (1), Αρσενόπουλος, Ζάρας 3 (1), Τούμπα 6.