Κολοσσός Ρόδου – Ιωνικός 94-74 : Διέλυσε τον Ιωνικό και επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός

Εύκολο απόγευμα είχε ο Κολοσσός, με την ομάδα της Ρόδου να επικρατεί του Ιωνικού για την 11η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Καντέρ (22 π.) και Άρτις (21 π.)

Δια περιπάτου, ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε εύκολα (94-74) του Ιωνικού, επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα από την ΑΕΚ.

Πλέον, οι δυο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (4-7) στο εφετινό ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Καντζούρη είχε και πάλι σε μεγάλη μέρα τον Κερέμ Καντέρ, που… φόρτωσε με 22 πόντους το καλάθι των φιλοξενούμενων. Από κοντά και ο Άρτις που σημείωσε 21 πόντους. Από την άλλη, Χολόγουελ και Πρίτζετ ξεχώρισαν για τον Ιωνικό.

Η ομάδα της Νίκαιας μπήκε καλύτερα στο ματς, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν άμεσα. Ο Ιωνικός έτρεξε ένα σερί 0-7 (31-32 στο 14′), ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε στο +6 για τον Κολοσσό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Καντέρ και Άρτις έδιναν το ρυθμό, με τους Ροδίτες να συντηρούν τη διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι, με τη διαφορά να εκτοξεύεται και το ροζ φύλλο να καταλήγει στην ομάδα του Καντζούρη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρτις 21 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 13 (1/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τούμπα 10 (5/5 δίποντα), Γκόινς 9 (1), Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής 2, Ζάρας 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Έλμορ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (3/8 σουτ), Χόλογουελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 9 (3/10 σουτ), Πριτζέτ 11 (4/7 δίποντα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10 (4/6 δίποντα), Μουχαϊμίν 2, Τολιόπουλος 10 (1/4 σουτ, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)