Άρης – Μεσολόγγι 77-48 : Διέλυσε το Μεσολόγγι ο Άρης

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στο Μεσολόγγι, πανηγυρίζοντας την 4η της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεσπάει (77-48) στο Μεσολόγγι.

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες, οι «κίτρινοι» επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών, διαλύοντας με συνοπτικές διαδικασίες το Μεσολόγγι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβηκε στο 4-8, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι καταρρέουν, καθώς μετρούν εννιά σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Με τον Γιάννη Κουζέλογλου να γράφει double-double και τον πάγκο (Μιλόσεβιτς, Λιτλ, Ντραγκίσεβιτς, Σταμάτης, Φλιώνης, Σλαφτσάκης) να προσφέρει σημαντική βοήθεια, ο Άρης δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στην σημερινή αναμέτρηση.

Από την πλευρά του συνόλου του Ντίνου Καλαμπάκου, ουδείς διασώθηκε από το… ναυάγιο με το Μεσολόγγι να συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις.

Από την αρχή του ματς, ο Άρης έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Ένα γρήγορο 6-0 (25-13) βοήθησε τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν, ενώ ο Λιτλ έγραψε με τρίποντο το 39-23 στο 16΄. Το ημίχρονο έκλεισε στο +13 για τους «κίτρινους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε φορτσάτος και με σερί 14-1 έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων. Το σκορ έφτασε στο 56-30, με τους γηπεδούχους να συντηρούν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης):Σούλερ 2 (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 14 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τσάλμερς 7 (1/7 τρίποντα), Ντεκόζι 13 (3), Σταμάτης 12 (4/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 5 (1), Φλιώνης 1 (-/5 σουτ), Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Λιτλ 6 (2)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2 (4 ασίστ), Γκότσερ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Πουαριέ 11 (9 ριμπάουντ), Αμάρντι 10 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 9 (1), Χονδρογιάννης, Ναούμης 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Σταματογιάννης