ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 76-56 : Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως

Η ΑΕΚ ήταν ισοπεδωτική στην επαναληπτική αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ τον οποίο διέλυσε με 76-56 στο ΟΑΚΑ έχοντας ως μεγάλο της όπλο την ασφυχτική άμυνα.

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν πραγματοποίησε η -για ακόμα ένα παιχνίδι ελλιπής- ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε εύκολα με 76-56 κι έφτασε τις εννιά νίκες στην Basket League. Στην αναμέτρηση που ήταν η επανάληψη του αγώνα στον οποίο ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ με 85-84 κι έκανε ένσταση για φάουλ του Ζήση στην τελευταία φάση, η Ένωση ήταν εξαιρετική στην άμυνα και είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι στην πρώτη περίοδο η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε μόλις ένα καλάθι.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Λάνγκφορντ με 14 και Λοτζέσκι με 11. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κονατέ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει την ομάδα του μόνος του.

Το ματς

Το παιχνίδι τελείωσε πριν καν αρχίσει. Η ΑΕΚ μπήκε με μεγάλη ορμή στο ματς και το «καθάρισε» ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο αφού στο 8′ το σκορ ήταν 22-2 με τον Ματσιούλις να κάνει πάρτι. Ρογκαβόπουλος και Λοτζέσκι ανέβασαν τη διαφορά στους +22 (38-16, 16′) με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να αντιδράσει και να μειώνει κάπως τη διαφορά για το 44-27 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος όπου η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα και ο ΠΑΟΚ έπρεπε να ματώσει για να φτάσει στο καλάθι. Με τον Λάνγκφορντ να παίρνει μπρος οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κι άλλο της διαφορά (54-30, 26′) και δεν κατέβασαν ταχύτητα ούτε όταν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Το +27 (76-49) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, πριν ο ΠΑΟΚ μειώσει με ένα 7-0 στο τελευταίο λεπτό, για το τελικό 76-56.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Ματσιούλις 18 (6/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μωραΐτης 5 (0/6 τρίποντα), Λοτζέσκι 11 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 14 (3/10 σουτ, 8/8 βολές), Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9 (3/3 σουτ), Σλότερ 3 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8 (4/15 σουτ, 5 λάθη), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 4, Μπιτς 7 (1), Κονατέ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαβ 9 (0/2 σουτ, 9/10 βολές), Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 3 (1).