Μεγάλο «διπλό» του Ηρακλή στο Περιστέρι (70-79)

Ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι με σκορ 70-79.

Σημαντικό «άλμα» ώστε να διεκδικήσει μια θέση στα πλέι-οφ έκανε ο Ηρακλής ο οποίος πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Περιστερίου με σκορ 79-70, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο γηραιός πραγματοποίησε μια μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ανέτρεψε το εις βάρος του μειονέκτημα και μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το γήπεδο της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζος Χάγκινς που τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους εκείνος που πάλεψε περισσότερο ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ που μέτρησε και εκείνος 17 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα και προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό του απέναντι στον Ηρακλή που δεν είχε λύσεις ως εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια τα πράγματα ισορρόπησαν και ο «γηραιός» βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει σιγά-σιγά στο σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έβγαλαν διάθεση, βελτίωσαν την άμυνα τους, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφεραν εν τέλει να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να πάρουν τη νίκη που τους βάζει στη διεκδίκηση των πλέι-οφ.

Δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 3 (1/6 σουτ), ΜακΛιν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (11 ριμπάουντ), Γκουτιέρεζ 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ (0/6 τρίποντα), Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14 (8 ριμπάουντ), Χάνλαν 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές), Χάγκινς 17 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2).