Άρης – ΑΕΚ 68-73

Μετά τις δύο ήττες στο BCL, η ΑΕΚ βρήκε το... φάρμακο στο Αλεξάνδρειο όπου επικράτησε με 73-68 του Άρη και πανηγύρισε την πέμπτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα.

Με όπλο την άμυνά της και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η ΑΕΚ έφυγε με διπλό από το Αλεξάνδρειο. Η Ένωση επικράτησε με 73-68 του Άρη έχοντας τον έλεγχο του ματς σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην Basket League και άφησε πίσω της τις δύο κολλητές ήττες στο BCL. Επιστροφή μετά από καιρό για Ζήση και Γιάνκοβιτς ενώ αγωνίστηκε και ο Μαυροειδής που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στη μέση.

Ο Λοτζέσκι με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με τον Μέικον να έχει 11 και τους Χρυσικόπουλο, Ματσιούλις από 9 έκαστος. Για τον Άρη ο Τσάλμερς είχε 16 πόντους και σε ορισμένα σημεία φάνηκε να προσπαθεί να βάλει την ομάδα του στο ματς μόνος του ενώ 9 είχε ο Μιλόσεβιτς.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με ένα επιμέρους 11-2 βρέθηκε στο 11-4 (5′) αλλά η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνά της και με ένα 8-0 κατάφερε να περάσει μπροστά (13-14 στο 8’) και να πάει στο ημίχρονο με +3 (15-18).

Με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί έξω από τα 6.75 η ΑΕΚ βρέθηκε στο +7 (20-27), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 27-29 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο αλλά με ένα 5-0 η Ένωση πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 27-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι όταν προηγήθηκε με +15 (36-51, 27′) αλλά ο Άρης δεν παράτησε το ματς. Με τους Τσάλμερς και Μιλόσεβιτς μπροστάρηδες οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 49-57 για το δεκάλεπτο.

Το κάρφωμα του Χρυσικόπουλου στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου έφερε την ΑΕΚ στο +11 (59-70) με τον Άρη να μειώνει σε 66-70 χάρη σε ένα σερί 7-0 ωστόσο η ομάδα του Παπαθεοδώρου κράτησε την ψυχραιμία της κι έφυγε με το διπλό (68-73) από τη Θεσσαλονίκη.

Δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

Αρης (Καμπερίδης): Φλιώνης 8, Κουζέλογλου 6, Τσάλμερς 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 8 (6 ριμπάουντ), Σταμάτης 6, Σλαφτσάκης 3, Μιλόσεβιτς 9 (13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαριτόπουλος 3, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 7

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 8 (3/8 δίποντα, 2/6 βολές), Ματσιούλις 9 (3/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 4 (7 ριμπάουντ), Μέικον 11 (3/9 σουτ), Χρυσικόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 3 (4 ασίστ), Γκίκας, Λοτζέσκι 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Κίνγκσλεϊ 5