Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-64: Όταν σοβαρεύτηκε, έκανε περίπατο…

Ένας σαρωτικός Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 102-64 του Ιωνικού που ήταν ανταγωνιστικός για 20 λεπτά και έκανε το 1-0 στη σειρά. Απίθανη εμφάνιση του Παπαπέτρου που είχε τους 21 από τους 40 πόντους των «πράσινων» στο πρώτο μέρος.

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και παράσταση για έναν ρόλο στο δεύτερο ήταν το Game 1 των προημιτελικών της Basket League ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ιωνικό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 102-64 και έκαναν το 1-0 στη σειρά αν και στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα με την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται ακόμη και +11 (14-25) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ για τους Κυπελλούχους ήταν ο Παπαπέτρου με 23 πόντους (7/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα), οι 21 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος. Ο Μήτογλου ακολούθησε με 18 πόντους ενώ 12 είχε ο Μπέντιλ. Για τον Ιωνικό 12 πόντους είχε ο Χόλιφιλντ και τέσσερις ακόμη παίκτες ήταν διψήφιοι.

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε ακόμη και στο +11 (14-25, 11′) με τον Παναθηναϊκό να ξυπνά και να αρχίζει να ψαλιδίζει τη διαφορά. Αρχικά μείωσε σε 24-28 (4’) και με μπροστάρη τον Παπαπέτρου πέρασε μπροστά με 36-34 ενώ το ημίχρονο τελείωσε στο 40-39.

Μέχρι εκεί άντεξε ο Ιωνικός. Οι παίκτες του Κάτας μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα 9-0 βρέθηκαν στο +13 (59-46 στο 27’). Η περίοδος έκλεισε στο 69-50 με το ματς να είναι πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη εύκολα με 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64.

Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-64