ΜΠΛΕ
Con-Troll: Ανατριχίλα
ΚΛΕΙΣΙΜΟ

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-64: Όταν σοβαρεύτηκε, έκανε περίπατο…

Ένας σαρωτικός Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 102-64 του Ιωνικού που ήταν ανταγωνιστικός για 20 λεπτά και έκανε το 1-0 στη σειρά. Απίθανη εμφάνιση του Παπαπέτρου που είχε τους 21 από τους 40 πόντους των «πράσινων» στο πρώτο μέρος.

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-64: Όταν σοβαρεύτηκε, έκανε περίπατο… | to10.gr

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και παράσταση για έναν ρόλο στο δεύτερο ήταν το Game 1 των προημιτελικών της Basket League ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ιωνικό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 102-64 και έκαναν το 1-0 στη σειρά αν και στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα με την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται ακόμη και +11 (14-25) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ για τους Κυπελλούχους ήταν ο Παπαπέτρου με 23 πόντους (7/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα), οι 21 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος. Ο Μήτογλου ακολούθησε με 18 πόντους ενώ 12 είχε ο Μπέντιλ. Για τον Ιωνικό 12 πόντους είχε ο Χόλιφιλντ και τέσσερις ακόμη παίκτες ήταν διψήφιοι.

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε ακόμη και στο +11 (14-25, 11′) με τον Παναθηναϊκό να ξυπνά και να αρχίζει να ψαλιδίζει τη διαφορά. Αρχικά μείωσε σε 24-28 (4’) και με μπροστάρη τον Παπαπέτρου πέρασε μπροστά με 36-34 ενώ το ημίχρονο τελείωσε στο 40-39.

Μέχρι εκεί άντεξε ο Ιωνικός. Οι παίκτες του Κάτας μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα 9-0 βρέθηκαν στο +13 (59-46 στο 27’). Η περίοδος έκλεισε στο 69-50 με το ματς να είναι πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη εύκολα με 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64.

Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-64