ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 81-73

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος της ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πανηγύρισε τη νίκη με 81-73, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί το Σάββατο (15/5) στο ΟΑΚΑ.

Διαβασμένος, οργανωμένος και ανώτερος ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε (81-73) δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Η Ένωση ήταν κατώτερη των προσδοκιών, πληγώθηκε από τα πολλά λάθη της και έχασε την ευκαιρία να… καθαρίσει. Τώρα, η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League θα κριθεί το Σάββατο (15/5) στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος για τους ασπρόμαυρους ήταν ο Γκρίφιν (13 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Κακλαμανάκης (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Παπαντωνίου (9 πόντοι). Από την Ένωση ξεχώρισε ο Μορέιρα (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Κατσίβελης (12 πόντοι).

Δείτε τα στατιστικά και τη ροή του παιχνιδιού ΕΔΩ

Στην πρώτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αρκετά καλά όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, με τα ποσοστά ευστοχίας να κινούνται σε κολακευτικά επίπεδα. Η Ένωση κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 4 πόντους (11-15), όμως ο Δικέφαλος του βορρά με τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο συνεχόμενα του Τσαλμπούρη και ένα του Καμπερίδη, πήρε το προβάδισμα (26-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά με ένα γρήγορο τρίποντο του Μέικον, μείωσαν στον πόντο, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων και δύο διαδοχικά λάθη του Ζήση τους κράτησαν πάλι πίσω (30-25). Οι φιλοξενούμενοι με Μορέιρα και Μόουζες έφεραν το ματς στα ίσια, αλλά οι Θεσσαλονικείς με… μπροστάρη τον Κάρτερ πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ (40-34).

Στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον πρώτο λόγο και μόνιμα το προβάδισμα, με τον Παπαντωνίου μάλιστα να γίνεται πρωταγωνιστής και να στέλνει τη διαφορά στους 7 πόντους (52-45). Ουσιαστικά, οι ασπρόμαυροι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν πολύ στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν, με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου να βρίσκει τον ΠΑΟΚ με το προβάδισμα των 5 πόντων (60-55).

Στην αρχή της τελευταία περιόδου η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία της να φτάσει ακόμα και στην ισοφάριση, όμως τα απανωτά λάθη δεν της το επέτρεψαν, κάτι το οποίο οι ασπρόμαυροι το εκμεταλλεύτηκαν και αύξησαν τη διαφορά τους στους 12 πόντους (76-64). Αυτό στην ουσία ήταν και το σημείο που «καθάρισαν» οι Θεσσαλονικείς την υπόθεση νίκη, με το τελικό σκορ να φτάνει στο 81-73.

Δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (2), Κονατέ 1, Λοβ 16 (2), Γκρίφιν 13 (2), Τσαλμπούρης 11 (2), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου 9 (1), Κάρτερ 8 (2), Τέρνερ 3 (1).

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μορέιρα 19, Μέικον 11 (1), Ματσιούλις 2, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 12 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Ζήσης 3, Γκίκας 7 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Κίνγκσλεϊ 2.