Περιστέρι – Προμηθέας Πάτρας 79-90 (vid)

Ο Προμηθέας επικράτησε με 90-79 του Περιστερίου εκτός έδρας για τον 1ο γύρο των play offs της Basket League, έκανε το 1-1 στη σειρά και η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα.

Το Περιστέρι έκανε το μπρέικ στο πρώτο ματς με τον Προμηθέα Πάτρας για τον 1ο γύρο των play offs της Basket League, αλλά οι Πατρινοί απάντησαν… με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο.

Η ομάδα της Πάτρας πέρασε νικηφόρα από το Κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου», επικρατώντας με 90-79 του Περιστερίου, έφερε τη σειρά στο 1-1 και θα διεκδικήσει την πρόκριση σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Πάτρα τη Δευτέρα (17/5).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και με δύο τρίποντα από τους Γκουτιέρες και Πέτγουεϊ προηγήθηκε με 6-0, ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν μέχρι και στο +11 (20-9) με τον Τσαϊρέλη. Ωστόσο, ο Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στους 5 (28-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση.  Ο Αγραβάνης με τρίποντο μείωσε στους 2 (30-28) και στη συνέχεια ο Γκραντ έφερε το ματς στα ίσα (32-32). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμά του, φτάνοντας στο +6 (39-45), με το Περιστέρι όμως να αντιδρά στα τελευταία λεπτά και με ένα σερί 7-0 ισοφάρισε (46-46).Ο Γκράντ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα, αλλά ο Τζόουνς ισοφάρισε εκ νέου (47-47) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Γκουτιέρεζ έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι (49-47) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η ομάδα του Γιατρά έφτασε στο +4 (51-55) με τον Κλαβέλ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ (57-55) ο Προμηθέας αντέδρασε και πάλι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (58-65), με το Περιστέρι να ισοφαρίζει (67-67) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο αποφασιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Μανωλόπουλου που πήρε δύο φορές το προβάδισμα (72-71, 77-76),  χάρη σε πέντε σερί πόντους του Λούντζη, πήραν μια ασφαλή διαφορά (79-86) και έφτασαν στη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90.