Προμηθέας Πάτρας – ΑΕΚ 80-81 (vid)

Η ΑΕΚ έκανε το μπρέικ απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας, επικρατώντας με 81-80 στο «Δημήτρης Τόφαλος» και πήρε προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League. Στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (9/6) το Game 4.

Προμηθέας Πάτρας και ΑΕΚ πάλεψαν μέχρι τέλους στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα για τους μικρούς τελικούς της Basket League, με την Ένωση να φεύγει νικήτρια από το «Δημήτρης Τόφαλος» (80-81), με τον Ντάριλ Μέικον να πετυχαίνει 2/3 βολές στα 3″ για το τέλος.

Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε το μπρέικ και προηγείται με 2-1 στη σειρά. Την Τετάρτη 9 Ιουνίου θα διεξαχθεί το τέταρτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Θυμηθείτε το LIVE και τα στατιστικά του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα (0-4) αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Κλαβέλ έφτασε στο +5 (13-8), ενώ η Ένωση κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (19-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο του Κλαβέλ έφτασαν τη διαφορά στο +6 (24-18), ωστόσο η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (28-29).

Ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμούς και με πόντους από Γιαννόπουλο, Ματσιούλης και Αγκμπελέσε έφτασε στο +5 (36-31). Και πάλι όμως, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μορέιρα (38-42), με τον Προμηθέα να μειώνει στους 2 πόντους (40-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διατηρούσε το μικρό υπέρ της προβάδισμα (48-52, 50-54), η ομάδα της Πάτρας πέρασαν μπροστά με έναν πόντο (55-54) με τον Αγκμπελέσε αλλά η ομάδα του Αγγέλου συνέχισε να ελέγχει το ματς και έφτασε στο 60-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και για πρώτη φορά στο ματς ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (62-72). Η ομάδα του Γιατρά πάλεψε μέχρι το τέλος και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλαβέλ πήρε το προβάδισμα (78-77). Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε… θρίλερ.

Ο Γκίκας έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (78-79), ο Γκραντ έκανε το 80-79 και με 3″ να απομένουν για το φινάλε ο Χριστοδούλου έκανε φάουλ στον Μέικον, με τους διαιτητές να δίνουν τρεις βολές χωρίς να δουν το ριπλέι.

Ο Μέικον έβαλε τις δύο από τις τρεις βολές (80-81), ο Γιαννόπουλος επιχείρησε ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο χωρίς να ευστοχήσει και η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81