ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 95-72 (vid)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 95-72 του Προμηθέα Πάτρας στον 4ο μικρό τελικό της Basket League και κέρδισε την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα. Στην 4η θέση ο Προμηθέας στο τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πατρινών.

Η σειρά των μικρών τελικών έλαβε τέλος στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να επικρατεί του Προμηθέα Πάτρας (95-72) στο τέταρτο μεταξύ τους ματς και να κατακτά την τρίτη θέση της Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Ντάριλ Μέικον (20 π.), Μορέιρα (13 π.) και Γόντικα (12 π.), έκανε το 3-1, με τους Πατρινούς να τερματίζουν τέταρτοι στο τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον πάγκο.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 7-0 πήραν το προβάδισμα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 με τον Μορέιρα (12-4). Ο Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε στους 4 (12-8), αλλά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 12 πόντους (24-12).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Αγγέλου διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασε μέχρι το +17 (37-20) και έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 15 πόντους (53-38), έχοντας 16/23 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 9/11 βολές.

Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς της Ένωσης και το μόνο που κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν να φτάσει δύο φορές τη διαφορά στους 10 πόντους (57-47, 69-59).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Αγκμπελέζε μείωσε στους 8 πόντους (69-61), αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και με τους Κατσίβελη και Γιάνκοβιτς να ηγούνται, εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 (93-69), παίρνοντας άνετα τη νίκη και παράλληλα την τρίτη θέση με 95-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 53-38, 69-59, 95-72.