Ξεκίνημα με νίκη στα φιλικά για τον Άρη, 91-71 την Πέλιστερ

Ο Άρης επικράτησε εύκολα με 91-71 της Πέλιστερ στο Αλεξάνδρειο, στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν.

Με το δεξί ξεκίνησε ο Αρης τις φιλικές αναμετρήσεις στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της νέας σεζόν. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο Αλεξάνδρειο επί της Πέλιστερ (Βόρεια Μακεδονία) με 91-71, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ και την υπεροχή στο παρκέ, σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Χρόνο συμμετοχής για τους Θεσσαλονικείς δεν πήραν οι Σταύρος Σχίζας, Στέλιος Πουλιανίτης, καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Χρησιμοποιήθηκε, όμως, ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ, Ερικ Λόκετ, ο οποίος δοκιμάζεται, εσχάτως, στην προετοιμασία από τον Γιάννη Καστρίτη.

Ο Αρης προηγήθηκε με 18-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-17. Στη δεύτερη περίοδο, με ένα σερί 10-0, ξέφυγε με 35-22 και προς το τέλος του ημιχρόνου, με καινούργιο σερί 9-0, έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (51-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόσταση της ελληνικής ομάδας από τους αντιπάλους της «ανέβηκε» στους 25 πόντους (59-34). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-67, όμως ο Αρης ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, με συνέπεια το τελικό 91-71.

Το επόμενο φιλικό τεστ για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (11/9), με αντίπαλο την MZT από τη Βόρεια Μακεδονία.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-32, 73-55, 91-71

ΑΡΗΣ: Τζούιστον 4, Κάουαν 26 (3), Σιδηροηλίας 1, Πετανίδης 2, Λόκετ 13 (2), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 16 (3), Χάνλαν 18 (1), Κώττας 11, Λαμπρόπουλος, Καραγιάννης.

ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Τσιζ 11 (1), Ναϊντόφσκι, Μαλέσεβιτς 9, Καρατζόφσκι 11 (3), Χότον 9, Κέσαρ 12, Σερνάροφ, Μλαντένοβιτς 4 (1), Τραϊκόφσκι 2, Μλαντενόφσκι 11, Γιουρόφσκι 2.