Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 83-72

Εύκολο απόγευμα Κυριακής είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ, πήρε τη νίκη 83-72 και επικεντρώνεται στις ευρωπαϊκές του μάχες.

Χωρίς να φορτσάρει και έχοντας απλά ως στόχο να διεκπεραιώσει ακόμα μία αποστολή, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-72 του Κολοσσού Ρόδου στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 31 πόντους (68-37), ο Σφαιρόπουλος απέσυρε τα βαριά χαρτιά του και έδωσε χρόνο ακόμα και στο Νίκο Αρσενόπουλο (δεν χρησιμοποίησε τον Τιλί) και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους Ροδίτες να ρίξουν την απόσταση σε χαμηλότερα επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους, τον ακολούθησε ο Στρέλνιεκς με 12 πόντους, ενώ για την ομάδα του Κολοσσού, ο Τι Τζέι Μπρέι σταμάτησε στους 18 πόντους.

Μετά από αυτό το παιχνίδι οι γηπεδούχοι στρέφουν το ενδιαφέρον τους στη διπλή εβδομάδα της Ευρωλίγκας (με ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα την Τετάρτη και με την Εφές στην Παρασκευή στο ΣΕΦ), ενώ οι Ροδίτες κοιτούν το ματς με τον ΠΑΟΚ στο Βενετόκλειο.

ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Από την αρχή οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο Ολυμπιακός όμως μπηκε κεφάτος και με τον Σπανούλη… ορεξάτο, έφτασε στο 11-4. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» πραγματοποίησε και το 13-4 και ο Πρίντεζης με γκολ-φάουλ ολοκλήρωσε το 11-0 της ομάδας του για το +12 (16-4).

Οι τέσσερις σερί πόντοι του Γιανγκ ήταν ο λόγος για το 16-8 με το δεκάλεπτο εντέλει να λήγει 20-10 για τους γηπεδούχους που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Μπράντον Γιανγκ συνέχισε να… ενοχλεί την άμυνα του Ολυμπιακού, με ένα ακόμα ξέσπασμά του τεσσάρων συνεχόμενων πόντων έγραψαν το 20-14, αλλά ο Παπαπέτρου του έκοψε τη φόρα αφού σκόραρε από τα 6,75μ για το 23-14. Ο «Πάπι» με «έμμεσο» τρίποντο διαμόρφωσε το 26-14, ο Κολοσσός μείωσε 28-19 και ο ΜακΛίν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έκανε το 30-19.

Μπράουν και Στρέλνιεκς ανάγκασαν σε τάιμ άουτ του Λυκογιάννη, καθώς ο τελευταίος από τα 6,75μ έδωσε αέρα 14 πόντων στην ομάδα του (35-21) με 4:18 για το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Ουέαρ πραγματοποίησε βέβαια το 39-26, ο Ρόμπερτς του απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το +16 (42-26). Ο Χάρις με μία βολή έπραξε το 42-27, απόσταση που ήταν και αυτή που χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΟ +20, ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕ Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Αμφότεροι οι αντίπαλοι προσπάθησαν με την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια να προσφέρουν θέαμα. Από την μία ο Γιανγκ, από την άλλη ο Σπανούλης και το σκορ στο 49-31, με τον Παπαπέτρου να ξεχωρίζει και με ένα ακόμα «έμμεσο» τρίποντο να φτάνει τους 13 πόντους και το ματς στο 52-33. Ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε πρωτοβουλίες και γρήγορα το ματς στο 60-33. Ο Σφαιρόπουλος δοκίμασε στο 4-5 τους Μπόγρη και Μιλουτίνοφ, ο Παπαπέτρου συνέχισε από εκεί που το είχε αφήσει (66-37) και ο «Μίλου» με κάρφωμα πραγματοποίησε το 68-37 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 68-43 έπειτα από το σερί των Χάρις (τρίποντο και φάουλ) και Μπρέι.

Φουριόζικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο έχοντας στο παρκέ τους Μπράουν, Τολιόπουλο, Στρέλνιεκς, Μπόγρη και ΜακΛίν. Ο Μπόγρης με γκολ φάουλ και ένα ακόμα τρίποντο του Στρέλνικες έφεραν το παιχνίδι στο 74-47. Η πεντάδα αυτή άρχιζε να… μπάζει για τους «ερυθρόλευκους» αφού και κολλούσε στην άμυνα και στην επίθεση δεν λειτουργούσε. Ο Κολοσσός μείωσε σε 75-53 με ένα 6-1 επιμέρους και αυτό ανάγκασε τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ. Παρά το κάθισμα του Μπράουν στον πάγκο και την είσοδο του 17χρονου Αρσενόπουλου, ο Στρέλνιεκς σκόραρε ξανά από τα 6,75μ και έδωσε εκ νέου μεγάλη διαφορά στην ομάδα του.

Ο Κολοσσός δεν το παράτησε εντελώς το ματς, ο Μπρέι έβγαλε όμορφα στοιχεία στο φαληρικό κλειστό και μείωσε με τρίποντο για το 83-61. Οι παίκτες του Λυκογιάννη προς δικαίωσης τους συνέχισαν να πιέζουν και μάλιστα έριξαν την διαφορά στους 11 πόντους, με ένα 14-0 σερί, κλείνοντας το ματς όσο πιο τιμητικά γινόταν για τους ίδιους.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72