Με το… δεξί η Λάρισα μετά από ματσάρα με τον Κολοσσό (81-77)

Η Λάρισα ξεκίνησε με νίκη στη φετινή σεζόν της Basket League, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου (81-77) στην παράταση σε ένα φοβερό παιχνίδι.

Με το… καλημέρα ματσάρα! Στην πρεμιέρα της Basket League η Λάρισα επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου (81-77) σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση.

Θριτ και Ζάρας ξεχώρισαν για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, με τον πρώτο να πετυχαίνει 17 πόντους και τον δεύτερο να αναδεικνύεται κορυφαίος σκόρερ με 20π.

Από τους Ροδίτες καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μίλερ και Τιλί με 13 πόντους ο καθένας, ενώ και ο Μομίροφ είχε 12π.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκονταν στο τιμόνι, όμως στη συνέχεια ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και πλησίασε τη διαφορά στο καλάθι (18-16). Ωστόσο, η Λάρισα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-18).

Η ομάδα του Παπανικολάου μπήκε… φουριόζα και στη δεύτερη περίοδο, με τους Χάντσον και Θριτ να φτάνουν τη διαφορά στο +12 (38-26). Οι Ροδίτες αντέδρασαν άμεσα όμως και κατάφεραν να μειώσουν στο -6 (43-37) πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (48-47). Αλλά οι γηπεδοούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (59-51), με βοήθεια από την περιφέρεια. Στην τελευταία περίοδο οι Ροδίτες έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-14 αρχικά για το +4 (61-65), ενώ το τρίποντο του Τιλί τους έστειλε στο +5 (63-68).

Οι Θεσσαλοί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (67-68), με τον Τιλί να κάνει 1/2 από τη γραμμή (67-69). Στην επόμενη επίθεση ο Θριτ έστειλε το ματς στην παράταση, κάνοντας το 69-69.

Εκεί ο Κολοσσός ήταν πολύ άστοχος και η Λάρισα το εκμεταλλεύτηκε, με τον Θριτ να είναι πρωταγωνιστής και έτσι αναδείχθηκε νικήτρια (81-77).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 κ.δ., 81-77 παρ.