Ολυμπιακός – Προμηθέας 108-75 – Η συνήθεια που γίνεται λατρεία

Ο Ολυμπιακός πρόσφερε σκορ και θέαμα απέναντι στον Προμηθέα, επικράτησε με 108-75 και έκανε το 3Χ3 στη φετινή Basket League.

Ο Ολυμπιακός κάνει τις 100αρες συνήθεια στη φετινή Basket League. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απολαυστικοί απέναντι στον Προμηθέα για την 3η αγωνιστική της Basket League, επικρατώντας με 108-75 και κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πρόσφεραν σκορ και θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ και συνέχισαν με πατημένο το γκάζι στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Προμηθέας προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ορμή του Ολυμπιακού, δεχόμενος μετά την ΑΕΚ (103) και το Λαύριο (108) πάνω από εκατό πόντους. Τρομερός επιθετικός πλουραλισμός για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν σε κάθε περίοδο πάνω από 20 πόντους, με αποκορύφωμα την τελευταία, όπου είχαν ένα τρίποντο… ξέσπασμα, σκοράροντας 30.

Τέσσερις ερυθρόλευκοι είχαν πάνω από δέκα πόντους, ενώ και οι δώδεκα που έπαιξαν πέτυχαν έστω έναν πόντο. Ο Βεζένκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους (6/10 σουτ), με τους Ντόρσεϊ (6/8 σουτ) και ΜακΚίσικ (5/9 σουτ) να έχουν από 14. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό είναι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 4η αγωνιστική της Euroleague (22/10, 20:00).

Για τον Προμηθέα, ο Ρέι είχε 12 πόντους (4/9 σουτ), με τον Ρογκαβόπουλο να προσθέτει 11 (5/11). Οι Πατρινοί έχουν μπροστά τους την ευρωπαϊκή πρεμιέρα στους ομίλους του Eurocup, απέναντι στη Βαλένθια.

Ο αγώνας

Όσοι ανέμεναν ένα γρήγορο και ελεύθερο παιχνίδι, δικαιώθηκαν στον απόλυτο βαθμό. Ολυμπιακός και Προμηθέας βγήκαν στο παρκέ με επιθετικό προσανατολισμό, με την προσοχή να δίνεται πιο πολύ στο μπροστά κομμάτι και όχι στην άμυνα.

Το 15-10 στο πέμπτο λεπτό αποδεικνύει του λόγου το αληθές, με τον Ντόρσεϊ να πάει τη διαφορά στο +9 για τους ερυθρόλευκους (22-13, 7΄). Ο Έλληνας γκαρντ ήταν «καυτός» στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σκόραρε 10 πόντους, με 6/6 σουτ.

Ο Χασάν Μάρτιν διαμόρφωσε το 28-24 (10΄) με buzzer, με τον Προμηθέα να ανακάμπτει και να μειώνει στα τελευταία λεπτά.

Ο Κώστας Σλούκας μπήκε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας δύο σερί τρίποντα για το 34-26 (12΄), με τους φιλοξενούμενους όμως να προσπαθούν και να διατηρούν τη διαφορά κάτω από τους δέκα.

Ωστόσο, ο Μάρτιν με χουκ, 5:21΄ για το ημίχρονο, έστειλε για πρώτη φορά την απόσταση σε διψήφια επίπεδα (40-30), με τον Σλούκα να συνεχίζει να σκοράρει από μακριά και τον ΜακΚίσικ να δίνει προβάδισμα 15 πόντων (48-33), 2:23΄ πριν το εικοσάλεπτο. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 52-41 με καλάθι στην εκπνοή του Αγραβάνη.

Οι δύο ομάδες είχαν ίδιο αριθμό ασίστ-λαθών (9-7), με τον Ολυμπιακό όμως να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (20-11).

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύθηκε τη χαλάρωση που παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσαν σε 59-53 (23΄), με τον Αγραβάνη να κλέβει και τον Ρογκαβόπουλο να σημειώνει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες και τα κατάφερε στον απόλυτο βαθμό, Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ και τρέχοντας ένα σερί 9-0, αποκατέστησαν τη διαφορά, πηγαίνοντάς την στο +15 (68-53).

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και με βολές του Μάρτιν 52¨ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αύξησαν την απόσταση από τους Πατρινούς για πρώτη φορά στους 20 πόντους (76-56). Το +19 (78-59) στο 30΄ δεν άφηνε πολλά προς διεκδίκηση για το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να επιφυλάσσουν ένα τρίποντο ξέσπασμα, και με σερί 12-0 πήγαν τη διαφορά στους 30 πόντους, φτάνοντας τους 100 (100-70), 2:34΄ πριν το τέλος.

Οι δύο προπονητές είχαν βάλει όλους τους παίκτες τους για να πάρουν χρόνο συμμετοχής, με τον δείκτη του σκορ να «καρφώνεται» στο 108-75, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 3Χ3 και τον Προμηθέα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.