«Πάρτι» του Προμηθέα στην Νίκαια, μεγάλη νίκη του Κολοσσού κόντρα στο Λαύριο

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε ότι ήθελε κόντρα στον Ιωνικό στην Νίκαια και επικράτησε με 88-65 , ο Κολοσσός με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε το Λαύριο με 82-59 στην Ρόδο.

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν κυρίαρχος στη Νίκαια και με πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε του ελλιπή Ιωνικού με 88-65 για την 7η αγωνιστική της Basket League. Οι Πατρινοί πήραν ακόμα μία νίκη και έφτασαν στο 5-2 στη Stoiximan Basket League την ώρα που ο Ιωνικός έπεσε στο 2-5.

Το ματς είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν κοντά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν ένα προβάδισμα 4-6 πόντων το οποίο εκτοξεύτηκε στους 12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με βολές του Γιαννόπουλου (15-27).  Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι άλλαξαν την εικόνα τους και βελτιώθηκαν αρκετά, όμως η διαφορά για τον Προμηθέα πήγε και πάλι στους 9 πόντους έπειτα από βολές του Γιαννόπουλου με τους Γκραντ και Ρέι να κάνουν το +14 (25-39). Ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με +18 πόντους (31-49).

Ο Προμηθέας και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με το πόδι στο γκάζι και ανέβασε και άλλο την διαφορά και έκανε το σκορ (42-54). Τα πράγματα δεν άλλαξαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν και πάλι την διαφορά στο 20 πόντους και να παίρνουν την νίκη με 88 – 65 στο τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 31-49, 53-77, 65-88

Ο Κολοσσός Ρόδου συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στην Basket League και βρίσκεται προς το παρόν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι θαλασσί ήταν εξαιρετικοί σχεδόν στο σύνολο του σαρανταλέπτου και έφτασαν με σχετική άνεση στην εντός έδρας νίκη επί των κυανοκίτρινων (82-59), φτάνοντας τις πέντε νίκες σε επτά αγώνες στη Basket League.

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα με το Λαύριο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 30-15 με μπροστάρη τον Στέφαν Ποτ, σουτάροντας με 87% στο δίποντο (7/8). Οι Ροδίτες συνέχισαν την πολύ καλή εμφάνιση τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα το Λαύριο να αντιδράσει και το πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 43-29. Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει με Κάρτερ και Γκόινς (53-42). Με τρίποντο του Μομίροφ πήγε τους Ροδίτες στο +8 (62-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε ο Κολοσσός στην τέταρτη περίοδο και εκμεταλλευόμενος τα εύκολα λάθη του Λαυρίου έκανε επιμέρους σκορ 15-1, για το +22 (77-55), στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ροδίτες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 43-29, 62-54, 82-59.