Άρης – Ηρακλής 83-78 παρ., 73-73 κ.α.

Σ' ένα τρελό ματς που κρίθηκε στην παράταση, ο Άρης επικράτησε του Ηρακλή με 83-78 και ανέβηκε στο 3-4, με τον Γηραιό να πέφτει στο 1-5.

Την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα της Basket League επιβεβαίωσε ο Άρης, o οποίος μετά τη μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα, επικράτησε στο «Αλεξάνδρειο» του Ηρακλή με 83-78 για την 7η αγωνιστική, σ’ ένα ντέρμπι που θύμισε κάτι από τα παλιά.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 6′ με 12-3 με τον Γηραιό όμως στη συνέχεια να κάνει ένα σερί 13-1 και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-13. Στη 2η περίοδο ο Ηρακλής διεύρυνε το επιμέρους σκορ (1-21) φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (13-24) στο 12′. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -5 (32-37).

Στην επανάληψη, ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Καστρίτη, η οποία προηγήθηκε στο 24′ με 45-41. Οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν μάλιστα το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (60-56) και με τον Κλόμπουτσαρ να βάζει διαδοχικά σουτ, πήγαν στο +7 (65-58), σημείο στο οποίο διακόπηκε ο αγώνας εξαιτίας ενός λιποθυμικού επεισοδίου που είχε οπαδός στην εξέδρα.

Όταν συνεχίστηκε το ματς, ο Άρης έχασε το ρυθμό του δίνοντας δικαίωμα στον Ηρακλή με τον  Γούλριτζ να βάλει μπροστά τον Γηραιό με 67-71 στο 38′ και τον Ντάγκλας να κάνει το 67-73 με λέι-απ στον αιφνιδιασμό. Ο Άρης όμως με τεράστια ψυχικά αποθέματα και σερί 6-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό οδήγησε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, ο Άρης μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη και με τη βοήθεια του κόσμου του κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.α.), 83-78.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λόκετ 2 (0/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Κέλι 29 (12/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζούστον 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Κλόμπουτσαρ 15 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 3 (1), Αγραβάνης 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη), Λιντς 6 (5 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10 (4/8 δίποντα, 5 κλεψίματα), Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)