Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 86-68: Στο ρελαντί τον ΠΑΟΚ και 6Χ6

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα από τη Ζενίτ και επικράτησε με 86-68 του ΠΑΟΚ, κάνοντας το 6Χ6 στη Basket League. Ξεχώρισαν Λούντζης και ΜακΚίσικ (12π. αμφότεροι) για τους νικητές.

O Oλυμπιακός διασκέδασε τις εντυπώσεις της ήττας από τη Ζενίτ για την 9η αγωνιστική της EuroLeague και επικράτησε σχετικά εύκολα του ΠΑΟΚ (86-68) για τη Basket League, παραμένοντας έτσι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα μετά από εφτά αγωνιστικές.

Οι ερυθρόλευκοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα επί μέρους σκορ 25-14, μετέτρεψαν το +3 σε +14 (66-52), απλοποιώντας έτσι τα πράγματα στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε μέχρι τους εφτά (73-66) στην τελευταία περίοδο, αλλά ένα σερί 13-2 μέχρι το τέλος έγραψε το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός είχε επιθετικό πλουραλισμό, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο ο Μιχάλης Λούντζης ήταν η ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Έλληνα γκαρντ να τελειώνει με 12 πόντους και 5 ασίστ. Πολύ καλός και ο ΜακΚίσικ, που είχε επίσης 12 και 3 ασίστ.

Για τον αξιόμαχο ΠΑΟΚ, ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 17 πόντους και ο Τζος Κάρτερ 14.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ δεν ήθελε να πάθει ότι οι υπόλοιπες ομάδες που αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και για αυτό μπήκε απόλυτα προσηλωμένος στο  παιχνίδι, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Μάρβιν Τζόουνς (6π.), για να προηγηθεί με 13-12 4:20΄ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι ερυθρόλευκοι σε αυτό το διάστημα δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο πίσω από τα 6,75 (0/4), με τον Δικέφαλο από την άλλη να εκμεταλλεύεται και την χαλαρή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα (πρώτο φάουλ στο 9΄) και να κάνει το σκορ 15-19.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα σε οργανωμένες επιθέσεις, βρίσκοντας σκορ στον αιφνιδιασμό με τον Βεζένκοφ, ενώ η είσοδος του ΜακΚίσικ έμελλε να λύσει την δυστοκία από την περίμετρο, ωστόσο ο Μάρβιν Τζόουνς (10π. με 5/5 στην 1η περίοδο) με σουτ από μέση απόσταση έγραψε το 20-21 (10΄).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε εξ ολοκλήρου την πεντάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (12π. σε 4΄), με τον ΜακΚίσικ και τον Λούντζη (5π, 3 ασίστ) να λειτουργούν ως X-Factors.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα οχτώ πόντων με σερί 9-0 (38-30), ωστόσο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με δικό του σερί 8-0 έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (38-38), με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει πίσω από τα 6,75 και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-38.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά άστοχος (2/11), αλλά το ίδιο ήταν και ο ΠΑΟΚ, που σε πέντε λεπτά πέτυχε 6 πόντους και υπέπεσε σε 4 λάθη. Ο Ντόρσεϊ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (64-54), με την απόσταση μεταξύ των ομάδων να «εκτοξεύεται» στους 17 (64-47), με σερί 10-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και έδειχναν τελειώνουν εκεί το παιχνίδι (66-52, 30΄).

Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη, με τον Δικέφαλο να κρατάει τους ερυθρόλευκους χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας δύο φορές την απόσταση στους δέκα, ενώ 4:20΄ πριν το τέλος αυτή έφτασε μέχρι τους εφτά με τρίποντο του Κάρτερ (73-66).

Κάπου εκεί όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα γνωστά του στάνταρ και έκλεισε το παιχνίδι με σερί 13-2 για το τελικό 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68