Προμηθέας – Κολοσσός Ρόδου 76-61

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 76-61 του Κολοσσού Ρόδου και παρέμειναν στη δεύτερη θέση.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας Πατρών το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Κολοσσό Ρόδου, για την 8η αγωνιστική της Basket League, με την ομάδα της Αχαΐας να επικρατεί εντός έδρας με το επιβλητικό 76-61.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 4η σερί νίκη τους με τον Ηλία Ζούρο στην άκρη του πάγκου και έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ήταν ο Τζεράι Γκραντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, με τους Δημήτρη Αγραβάνη και Χάρη Γιαννόπουλο να έχουν από 11. Στους 10 σταμάτησε ο Κέντρικ Ρέι. Από τους φιλοξενούμενους, 11 πόντους είχε ο Τιλί και 10 ο Ξανθόπουλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα μπροστά με 24-20. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζεράι Γκραντ, ο οποίος κουβάλησε επιθετικά τους Πατρινούς.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηλία Ζούρου κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, με τον Προμηθέα να κλείνει το ημίχρονο στο +9 (41-32), σουτάροντας με 50% εντός πεδιάς (11/16 δίπ., 3/12 τρίπ.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα στις δύο πλευρές του παρκέ, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 25 (66-41) πόντους, με το τελικό 76-61 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης και τη διαφορά των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.