ΑΕΚ – Προμηθέας 81-77

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που παρά τις απουσίες της επικράτησε με 81-77 του Προμηθέα χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Μπράιαν Ανγκόλα που σταμάτησε στους 26 πόντους.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στα Λιόσια η ΑΕΚ επικράτησε με 81-77 του Προμηθέα, ξεπερνώντας και τα πολλά αγωνιστικά της προβλήματα. Στο 5-4 ανέβηκε πλέον η Ένωση, στο 6-3 έπεσαν οι Πατρινοί που κυνηγούσαν το σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του ματς.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και κορυφαίος του παρκέ ήταν ο Μπράιαν Ανγκόλα που σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/8 τρίποντα ενώ 19 είχε ο Κολόμ και 12 ο Φλιώνης. Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ο Γραντ είχε 14 πόντους και από 13 οι Μάιλς και Ρέι.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 10-6 στο 4′, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και βρέθηκε μπροστα (12-13, 6′), με την Ένωση πάντως να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-22. Το ματς πήγαινε ουσιαστικά καλάθι – καλάθι μέχρι που με ένα σερί 10-0 η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +9 (41-32, 16′). Ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά στη συνέχεια (43-39, 18′), με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-43 χάρη σε σουτ του Ανγκόλα με τη λήξη.

Ο Ρέι πήρε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (56-53, 26′), με τον Προμηθέα να μειώνει μάλιστα στον πόντο (64-63) αλλά ο Πετρόπουλος με νέο buzzer beater έφερε την ΑΕΚ στο 67-63 με το τέλος της περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν απόλυτο ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην μπορούν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 73-71 στο 36′ και ο Μάιλς σε 75-74 στο 38′, αλλά η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη και με καλάθι του Χάμερ στα 10,7′ για τη λήξη, κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 52-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανγκόλα 26 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ), Βαουλέτ

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (3/9 σουτ), Σβαρτς, Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας