Παναθηναϊκός – Λαύριο 102-83: Η κατοστάρα και η αγωνία για τον Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 102-83 του Λαυρίου για την 9η αγωνιστική της Basket League, ωστόσο είδε τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αποχωρεί τραυματίας στην τέταρτη περίοδο. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Έβανς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ,

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο πρώτο remake των περσινών τελικών της Basket League, επικρατώντας με 102-83 του Λαυρίου για την 9η αγωνιστική της Basket League. Ωστόσο, οι πράσινοι δεν μπορούν να χαρούν τη νίκη τους, καθώς είδαν τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αποχωρεί τραυματίας στην τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού μετά από μαρκάρισμα του Νικολαΐδη σε προσπάθεια για τρεις. Το τριφύλλι ανέβηκε στο 7-1, με το Λαύριο να πέφτει στο 4-5.

Οι πράσινοι είχαν για 35΄ από κοντά το Λαύριο, με την ομάδα του Σερέλη να βρίσκεται μόλις στο -5 (86-81), αλλά ακολούθησε ένα επί μέρους 16-2 μέχρι το τέλος του αγώνα για να διαμορφώσει το τελικό 102-83, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει τη δεύτερή του κατοστάρα μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέρεμι Έβανς με 22 πόντους (10/13 σουτ, 6ριμπ., 2ασ., 2 τάπες), με τον Παπαγιάννη να τελειώνει με double-double (10π. – 10ριμπ), με τον Σαντ-Ρος να προσθέτει 19 και τον Νέντοβιτς 15 με 7 ασίστ.

Για το αξιόμαχο Λαύριο, ο Μουράτος είχε 15 πόντους, με τον «Διόσκουρό» του στην περιφέρεια να προσθέτει 12 με 8 ασίστ.

Αντέδρασε το Λαύριο και έμεινε μέσα στο παιχνίδι

Η εντολή του Δημήτρη Πρίφτη ήταν να πάνε οι παίκτες σε γρήγορο παιχνίδι ώστε να βρουν εύκολα σκορ και να ανοίξουν τη διαφορά από το Λαύριο. Τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν πάντως ανταγωνιστικά, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με δύο (12-10), χάρη εν πολλοίς στα δύο τρίποντα του Νέντοβιτς. Όσο περνούσε ο χρόνος όμως, η επιθυμία του Έλληνα τεχνικού γινόταν πραγματικότητα, με το τριφύλλι να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (29-16), έχοντας 8 ασίστ για 2 λάθη, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 2/12 μέσα από την περίμετρο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως άνηκε στο Λαύριο, που βρίσκοντας ανέλπιστο στήριγμα στον Βουλγαρόπουλο (7π. 2ριμπ) και στη συνέχεια στον Σμιθ (9π.) έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σερί 13-0 (36-23 – 36-36, 4:05΄), κρατώντας τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι για 4:30΄. Ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει την ομάδα του, που έδειχνε να έχει χάσει τον ρυθμό της. Ο Έβανς συνέβαλλε στην επιστροφή των πρασίνων, προσφέροντας θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα και κάπως το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό πήγε στους εννιά (45-36, 18΄). Και πάλι όμως το Λαύριο δεν τα παράτησε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο όντας στο -5 (49-44).

Ο Νέντοβιτς και το σερί

Ο Παναθηναϊκός έχοντας για μπροστάρηδες τους Έβανς και Μέικον, που πέτυχαν τους 18 από τους 24 πόντους στην 3η περίοδο, πήρε στα μισά της και πάλι διψήφιο προβάδισμα (63-51). Το Λαύριο όμως έδειξε εκ νέου πως δεν τα παρατά εύκολα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -7 (73-66), κάτι που κράτησε το ενδιαφέρον και για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι «Μεταλλωρύχοι» μείωσαν δύο φορές στους τρεις πόντους (73-70, 75-72), με το σκορ να είναι στο 35΄ 86-81. Ωστόσο, τα πάντα επισκιάστηκαν από τον τραυματισμό του Νέντοβιτς, ο οποίος έπεσε στο έδαφος μετά από προσπάθεια για τρεις και αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ξεπεράσει το σοκ και με επί μέρους σκορ 16-2 μέχρι το τέλος, πήρε τη νίκη με 102-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83