Ηρακλής – ΑΕΚ 86-74: Σόου Σκορδίλη και νίκη του Γηραιού

Με τον Γάιο Σκορδίλη να πραγματοποιεί την καλύτερή εμφάνιση της καριέρας του (21π., 5ριμπ., 3ασ., 3κλ,, 3 τάπες), ο Ηρακλής επικράτησε της ΑΕΚ με 86-74 και πήρε νίκη - «ανάσα» εν όψει της δύσκολης συνέχειας στη Basket League. Ανησύχησε με Ανγκόλα η Ένωση.

Ο Ηρακλής ήξερε μπαίνοντας στο παρκέ του «Ιβανωφείου» πως δεν είχε άλλα περιθώρια για απώλειες στο πρωτάθλημα και φρόντισε στο δεύτερο ημίχρονο να βγάλει χαρακτήρα και θέληση, στοιχεία που του έδωσαν τη νίκη επί της ΑΕΚ με 86-74 για τη 10η αγωνιστική της Basket League. Ένα παιχνίδι που έγινε υπό τη σκιά του θανάτου του Στέφαν Γέλοβατς για την Ένωση, η οποία είδε και τον Μπράιαν Ανγκόλα να διακομίζεται στο νοσοκομείο μετά από χτύπημα που δέχθηκε στον λαιμό, αλλά μετά τις απαραίτητες εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε, δεν φανερώθηκε κάποιο πρόβλημα και έτσι οι καρδιές επέστρεψαν στις θέσεις τους.

Ο Γηραιός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα (2-6), με την ΑΕΚ να ηττάται μετά από δύο σερί θετικά αποτελέσματα και να έχει πλέον ρεκόρ 5-5. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ηρακλή ήταν ο Γάιος Σκορδίλης που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του, τελειώνοντας το παιχνίδι με 21 πόντους (10/13 σουτ), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες σε 22:32΄ συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του Έλληνα σέντερ ήταν ο Ράιαν Γούλντριτζ, που επίσης ήρθε από τον πάγκο για να προσφέρει 17 πόντους (7/9 σουτ) και 6 ριμπάουντ. Ο Γηραιός επικράτησε παρά τα 5/22 τρίποντα και τα 19 λάθη, τα οποία ισοστάθμισε με τις 21 ασίστ που μοίρασε.

Για την ΑΕΚ, που υστέρησε αρκετά στον τομέα των ριμπάουντ (40-24), τέσσερις παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χάμερ να έχει 18, τον Γκρίφιν 17 και τον Παππά 16. Ο Έλληνας γκαρντ ωστόσο είχε μια λεκτική αψιμαχία με τον προπονητή του και έτσι παρακολούθησε σχεδόν ολόκληρη την τελευταία περίοδο από τον πάγκο.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε με 9-0 και εν συνεχεία με 14-3, μόλις μετά από τρία λεπτά αγώνα, έχοντας τον Γκρίφιν με 11 πόντους. Ωστόσο, ο Ηρακλής βελτίωσε αισθητά την απόδοσή του και με σερί 10-3 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -5 (22-27).

Ο Γηραιός ισοφάρισε σε 27-27 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με κλέψιμο και κάρφωμα του Σκορδίλη στον αιφνιδιασμό (34-33, 15΄). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με  την ΑΕΚ να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια χάρη σε τρίποντο του Φλιώνη (42-45), αλλά το παιχνίδι είχε σημαδευτεί από τον τραυματισμό του Ανγκόλα μετά από χτύπημα στο λαιμό από τον Γκάρετ, με τον Κολομβιανό γκαρντ να διακομίζεται στο νοσοκομείο, αλλά ευτυχώς οι εξετάσεις να μην δείχνουν κάτι ανησυχητικό.

Μέχρι το 27΄ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, αλλά με το σκορ στο 60-59, ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήρε διψήφιο προβάδισμα (69-59), με την ΑΕΚ να μειώνει στους εφτά με τον Χάμερ (69-62, 30΄), έχοντας στο τρίτο δεκάλεπτο 1/7 τρίποντα.

Η Ένωση το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους πέντε δύο φορές (69-64, 71-66), με τον Ηρακλή να μην κοιτάει ποτέ ξανά πίσω και να πηγαίνει τη διαφορά ακόμα και στο +14 (82-68) με τρίποντο του Γούλντριτζ.

Tα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74