ΠΑΟΚ – Άρης 96-64: Ασπρόμαυρη «καταιγίδα» διέλυσε τον Άρη

Ένας ΠΑΟΚ - «όνειρο» μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη, διαλύοντας με 96-64 τους κιτρινόμαυρους για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά! Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Άρη στην Πυλαία, αλλά κατάφερε με το… καλημέρα να επιβάλλει τον ρυθμό του και κυριάρχησε καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στους κιτρινόμαυρους, φθάνοντας σε μια εντυπωσιακή νίκη με 96-64 για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Ο Δικέφαλος φρόντισε να τελειώσει την υπόθεση νίκη από το ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκε με 15-0, μην κινδυνεύοντας σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τον Άρη, ο οποίος αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν. Έτσι, οι ασπρόμαυροι ανέβηκαν στο 3-6, με τους κιτρινόμαυρους να ηττώνται μετά από τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και να βλέπουν το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 4-5.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε έξι παίκτες του να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον ΝτιΛέο να ηγείται με 16 και να τον ακολουθεί ο Γιάνκοβιτς με 14. Εξαιρετικό το ποσοστό του Δικεφάλου στο τρίποντο, όπου είχε 11/19, όπως και η αναλογία ασίστ – λάθη, μοιράζοντας 24 τελικές πάσες έναντι 11 σφαλμάτων. Για τον Άρη, «διασώθηκε» ο Κάουαν με 17.

One ΠΑΟΚ show

Σοκ και δέος! Αυτά τα συναισθήματα δημιουργήθηκαν στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ μετά την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Δικέφαλος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ της Πυλαίας και προηγήθηκε με 54-26.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να πετυχαίνουν 15 αναπάντητους πόντους πριν ο Τζούστον κάνει το 15-2, 4:30΄ μετά το τζάμπολ. Το πρώτο άστοχο σουτ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 7ο λεπτό και αφού προηγήθηκαν εννέα εύστοχα. Η μέγιστη διαφορά επετεύχθη δια χειρός Χριστοδούλου, ο οποίος διαμόρφωσε με τέσσερις σερί πόντους το 29-6 (10΄). Ο Δικέφαλος είχε 11/14 σουτ εντός πεδιάς, 8 ασίστ και μόλις ένα λάθος, ενώ ο Άρης 3/12 σουτ, 0/7 τρίποντα και 6 λάθη.

Η απόσταση άγγιζε δύο φορές τους 25 πόντους (33-8, 35-10), με τον Ογκμπέιντε να καθοδηγεί τον ΠΑΟΚ στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Άρης έβρισκε συχνότερα τον δρόμο προς το καλάθι σε αυτό το διάστημα, αλλά η συνέχεια δεν διέφερε από ότι συνέβη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο για να πάνε τη διαφορά στους 30 για πρώτη φορά με τρίποντο του Καμπερίδη (49-19). Ο Κάουαν έσπασε το ρόδι πίσω από τα 6,75 μετά από 12 άστοχες προσπάθειες στο 19΄, ενώ το δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 54-26, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Άρης είχε 9-26 σουτ (8-12 δίποντα, 1-14 τρίποντα, 7-8 βολές), 8 λάθη και μόλις μία ασίστ. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ είχε 20-27 σουτ (13-17 δίποντα, 7-10 τρίποντα, 7-9 βολές), 14 ασίστ και 5 σφάλματα.

Στο ίδιο έργο θεατές

Ο Άρης εμφανίστηκε βελτιωμένος στην επίθεση στην 3η περίοδο, αλλά η ταυτόχρονη αδυναμία του να σταματήσει τον ΠΑΟΚ στην επίθεση, δεν άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά κοντά ή και στους 30 πόντους (67-37, 25΄) έχοντας 5/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε εκείνο το σημείο, με τους κιτρινόμαυρους να καταφέρνουν να την περιορίσουν στο τέλος του δεκαλέπτου στους 25 με τρίποντο του Χάνλαν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 πίσω από τα 6,75, μοίρασαν 5 ασίστ και δεν έκαναν ούτε ένα λάθος, αλλά δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι ουσιαστικό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον ΠΑΟΚ να μην κατεβάζει όμως τον ρυθμό του και να διατηρεί υψηλά επίπεδα στη διαφορά (83-53), φτάνοντάς την μέχρι τους 34 (96-62).

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64