ΠΑΟΚ – Κολοσσός 86-80

Με κορυφαίο τον Τζόουνς (20π., 13ρ.), ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό στην Πυλαία με 86-80 και πέτυχε την 4η νίκη του στη φετινή Basket League.

Την 4η νίκη του στη φετινή Basket League πέτυχε ο ΠΑΟΚ. Οι Ασπρόμαυροι, με τον Τζόουνς να κάνει μεγάλη εμφάνιση και να ολοκληρώνει το παιχνίδι με νταμπλ – νταμπλ, επικράτησαν στην Πυλαία με 86-80 του Κολοσσού Ρόδου για την 12η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκαν στο 4-7.

Ο Αμερικανός ήταν σε μεγάλη μέρα και έχοντας 20 πόντους και 13 ριμπάουντ οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε μια μεγάλη νίκη, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Γιάνκοβιτς (15π) και Ρίβερς (14π). Οι Νησιώτες από την άλλη πλευρά, παρότι βρέθηκαν στο +7 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, δεν κατάφεραν να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο, με αποτέλεσμα να πέσουν πλέον στο 7-4. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Φλόιντ με 20 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μαργαρίτης.

Την επόμενη αγωνιστική (13η) ο ΠΑΟΚ παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ (23/1) και την ίδια μέρα ο Κολοσσός φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Γιάνκοβιτς (5π.) και Τζόουνς (4π.) βρέθηκαν μπροστά με 12-0. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν και μείωσαν σε 14-11, με τον Δικέφαλο του Βορρά να τρέχει ένα νέο σερί 12-4 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (26-15).  Στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου ο Ηλίας Καντζούρης είδε τον Ξανθόπουλο να δέχεται τεχνική ποινή και να αποβάλλεται από το παιχνίδι, καθώς νωρίτερα είχε κάνει αντιαθλητικό φάουλ. Οι Ασπρόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (44-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός με δύο τρίποντα από τον Ουίλιαμς και έχοντας βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε ένα σερί 12-0 και βρέθηκε μπροστά 51-44. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τους Λοβ και Τζόουνς και λίγο αργότερα με τρίποντο του Τολιόπουλου βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ (54-53). Το ματς είχε πάρει… φωτιά, με τον Κολοσσό λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου να φτάνει στο +7 (61-54). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, βγήκαν μπροστά για τον ΠΑΟΚ οι Καμπερίδης και Τολιόπουλος, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γυρίζει από το -7 και να κλείνει την περίοδο στο +1 (62-61).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Δικέφαλος έβγαλε περισσότερη ενέργεια και μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ, με τους Ρίβερς και Τζόουνς να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια και να βάζουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 79-67 στο 35’. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τον ΠΑΟΚ να μένει συγκεντρωμένος και να φτάνει στη νίκη με 86-80, παρά την προσπάθεια που έκανε ο Κολοσσός στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80