Ηρακλής – Προμηθέας Πάτρας 82-95 (vid)

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 95-82 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε σαν… σίφουνας από το Ιβανώφειο, επικρατώντας άνετα με 95-82 του Ηρακλή για την 12η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας παιχνίδια περισσότερα.

Το παιχνίδι καθυστέρησε αρχικά να ξεκινήσει, καθώς ο γιατρός του αγώνα ήταν απών. Σύμφωνα με τον κανονισμό, θα πρέπει να υπάρχει γιατρός στο κλειστό για να ξεκινήσει η αναμέτρηση και συνεπώς οι διαιτητές καθυστέρησαν δέκα λεπτά  το τζάμπολ του αγώνα.

Μετά τη 10λεπτη καθυστέρηση και συγκεκριμένα στο 1:53 πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, υπήρξε μεγάλη ένταση στις κερκίδες για μία υπόδειξη, με την τριάδα των διαιτητών (Κορομηλάς, Ζαχαρής και Μαλαμάς) να αποχωρεί προς τα αποδυτήρια και να ζητά την εκκένωση του γηπέδου. Ο κόσμος του Ηρακλή έφυγε από το γήπεδο μέσα σε λίγα λεπτά και το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, πήραν διαφορά 10 πόντων (2-12), αλλά ο Ηρακλής αντέδρασε και μείωσε στους 5 πόντους (16-21) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο, έφτασε στο +12 (19-31), αλλά οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά, μειώνοντας στους 3 πόντους (41-44) στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ηρακλής δεν άφησε τον Προμηθέα να πάρει διαφορά, κράτησε το σκορ σε μονοψήφιο αριθμό, με τους Πατρινούς να κλείνουν την 3η περίοδο στο +9 (62-71).

Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε άρδην στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν… φόρα, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (67-87) και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 11 (7/8 βολές), Γκάρετ 18 (6/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 11 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντολεζάι 5, Ντάγκλας 22 (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Γούλριτζ, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρεί 11 (3), Γκραντ 15 (6/9 δίποντα), Αγραβάνης Δ 21 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκίκα; 5 (1/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 10 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 8 (2), Χαντ 8 (4/6 δίποντα), Σίμπσον 8 (2), Άντριτς 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.