Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 48-90

Οι Πράσινοι διέλυσαν τον Απόλλωνα Πάτρας με 90-48 και πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 10 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με τον Απόλλωνα στην Πάτρα για τη Basket League, με τους Πράσινους να διαλύουν τους γηπεδούχους με 90-48 και να πετυχαίνουν την 9η νίκη τους σε 10 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέσσερις παίκτες του Τριφυλλιού είχαν πάνω από 10 πόντους, με τους Νέντοβιτς και Μποχωρίδη να έχουν από 17, ενώ 12 πέτυχε ο Εβανς και 10 ο Παπαπέτρου.  Από τους γηπεδούχους 13 είχε ο Τσαλμπούρης και από 12 οι Τόμας και Ντέιβις.

Οι Πράσινοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 9-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά οι Πράσινοι με ένα σερί 11-4 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (16-23). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και κυριάρχησαν στο παρκέ, ανεβάζοντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το +7 έγινε γρήγορα +21 (16-37) στο 15’, με τους Πράσινους στο 18’ να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 29 (18-49).

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν μειώσουν σε 23-47, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να παραμείνει σοβαρός και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στο +31 (37-68). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Τριφύλλι να φτάνει στη νίκη με 90-48. Μια διαφορά που αποτυπώνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αλλά και τη εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90.