Προμηθέας Πάτρας – Περιστέρι 82-77 (vid)

Ο Προμηθέας επικράτησε με 82-77 του Περιστερίου στην Πάτρα για την 14η αγωνιστική της Basket League, πέτυχε την 9η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και απέκτησε προβάδισμα για την τετράδα.

Μετά το διπλό στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή, ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε με 82-77 εντός έδρας του Περιστερίου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League και έκανε αποφασιστικό βήμα τετράδας, φτάνοντας στο 9-4. Από την άλλη, η ομάδα του Περιστερίου έπεσε στο 6-7.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά, πήραν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (16-6), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (18-15).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας τη διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσα (20-20), ενώ στη συνέχεια πήραν και το πάνω χέρι, φτάνοντας μέχρι και στο +5 (29-34). Ωστόσο, ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμούς και μείωσε στον πόντο (37-38) στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ζούρου μπήκαν αποφασιστικά στο 3ο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά 11 πόντων (55-44), με το Περιστέρι να μειώνει στο τέλος στους 6 πόντους (58-62).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 4ο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια του Περιστερίου που έφτασε στο -1 (64-63), και έφτασαν στη νίκη με 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77

Προμηθέας Πάτρας: Ρέι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (6 ασίστ), Αγραβάνης 26 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χαντ 6, Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σίμπσον 11 (3/5 τρίποντα).

Περιστέρι: Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 5, Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Κόζι 13 (3/6 τρίποντα), Γκιέλο 8 (0/4 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2), Ζουγρής.