Ιωνικός – ΠΑΟΚ 66-69 (vid)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 69-66 στη Νίκαια επί του Ιωνικού για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την 6η νίκη του στη φετινή σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με πολύτιμο «διπλό» από τη Νίκαια, επικρατώντας με 69-66 του Ιωνικού για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Basket League, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εδραίωση στην οκτάδα του πρωταθλήματος.

Με το σημερινό πέρασμα τους από τη Νίκαια οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-7, ενώ υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην 10η ήττα τους σε 13 αναμετρήσεις.

Γκριν (18 πόντοι), Τζόουνς (17 πόντοι) και Ρίβερς (11 πόντοι) ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Τζέρμαν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ιωνικού (22 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν γρήγορα το προβάδισμα (8-0). Ο Ιωνικός διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας (17-10), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 4 πόντους (19-15) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να γίνεται διψήφια (28-16, 31-18), με τους Θεσσαλονικείς να αδυνατούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του ματς και να μειώνουν στους 9 πόντους (40-31) στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη ανέβασαν την απόδοσή τους στο 3ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να τελειώσουν την περίοδο με τη διαφορά στους 4 πόντους (56-52).

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, όπου αρχικά ισοφάρισε (58-58) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (60-61). Ο Ιωνικός έφερε ξανά το ματς στα ίσα (61-61), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πήραν τη νίκη με 69-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 5 (6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4, Τζέρμαν 22 (4/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 4 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 10 (2), Λάνγκφορντ, Μόουζες 6 (3/6 δίποντα).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 6 (2 ασίστ), ΝτιΛέο, Μάντζαρης, Τζόουνς 17 (8/15 δίποντα), Γιάνκοβιτς 9 (!), Ρίβερς 11 (2), Λι 2, Γκριν 18 (5/6 τρίποντα), Λοβ 4 (1), Καμαριανός 2, Καμπερίδης