Λάρισα – ΑΕΚ 82-65

Η ελλιπέστατη ΑΕΚ δεν άντεξε στη Λάρισα, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε εύκολα με 82-65 και έβαλε την Ένωση σε μεγάλο κίνδυνο για την οκτάδα.

Κάτι λιγότερο από μία εβδομάδα πριν το Final 4 του Κυπέλλου, η ΑΕΚ των δέκα παικτών και των πολλών απουσιών φάνηκε ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο στη Λάρισα. Η τοπική ομάδα επικράτησε εύκολα με 82-65 της Ένωσης για τη 15η αγωνιστική της Basket League, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, και βάζει πλέον σε μεγάλο κίνδυνο όσον αφορά στην υπόθεση οκτάδα τον Δικέφαλο.

Στο 6-8 πλέον οι «κιτρινόμαυροι» που μετρούν τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος ενώ στο 5-9 ανέβηκαν πλέον οι γηπεδούχοι που το… παλεύουν για τα πλέι οφ. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στη Λάρισα μόλις με δέκα παίκτες, ένας από τους οποίους ήταν ο 16χρονος, Σωτήρης Γόγολος, από την εφηβική ομάδα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε καθόλου. Εκτός αποστολής για διάφορους λόγους ήταν οι Ανγκόλα, Παππάς, Ράουτινς, Σαξιώνης και Κόνιαρης που δεν έχει κάνει ακόμη το ντεμπούτο του.

Κορυφαίοι για τη Λάρισα ήταν οι Μάριτς και Γκριν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ για την ομάδα του Στέφανου Δέδα ο οποίος αποβλήθηκε από τον πάγκο του, 12 πόντους είχε ο Χάμερ και 11 ο Μαυροειδής.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που δεν άντεξε

Η ΑΕΚ έκανε δυνατό μπάσιμο στο ματς αφού προηγήθηκε με +7 (5-12 στο 6’), αλλά η Λάρισα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και έφτασε στο 15-16 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, με την Ένωση να προσπαθεί να μείνει κοντά στο ματς. Η Λάρισα προηγήθηκε με 32-27 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο το οποίο τελείωσε στο 35-31.

Η ομάδα του Τακιανού έκανε πάρτι κάτω από τη ρακέτα, με τις αντιστάσεις της ΑΕΚ να πέφτουν όσο περνούσε η ώρα. Παρ’ όλα αυτά το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν στο 56-50, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν ενώ υπήρχε και μεγάλος εκνευρισμός με συνεχείς τεχνικές ποινές. Έτσι η Λάρισα ξέφυγε με 74-60 στα μέσα της τέταρτης περιόδου κι έφτασε τελικά στην άνετη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 12 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Γκριν 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάριτς 18 (7/14 δίποντα, 4/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Μούντι 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 12 (3/9 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 3 (1)

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πετρόπουλος 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρίφιν 6 (3/8 σουτ), Μαυροειδής 11 (4/8 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμερ 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φλιώνης 4 (1/10 σουτ), Φιλιππάκος 6, Κουζέλογλου 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ