Ολυμπιακός – Λαύριο 101-58: Πάτησε το γκάζι, μοίρασε 100άρα και είναι έτοιμος για… κούπα

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε το Λαύριο 101-58, με τρομακτική επίθεση και άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (60-18) και «δήλωσε» έτοιμος για το F4 του Κυπέλλου.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός (13-1) ισοπέδωσε το Λαύριο (5-9) στο ΣΕΦ με 101-58 και ετοιμάζεται για το Final 4 του Κυπέλλου στο Ηράκλειο. Στο ρελαντί οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο, όταν σοβαρεύτηκαν όμως έγιναν… καπνός κι έστειλαν μήνυμα ενόψει της πρώτης κούπας της σεζόν.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που είχε πολυφωνία στην επίθεση, ο Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ενώ από 12 είχαν οι Ζαν Σαρλ και Λούντζης ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο. Για τους φιλοξενούμενους ο Περισίδης είχε 12 πόντους και ήταν ο μόνος διψήφιος.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς

Αν και δεν ήταν εύστοχος από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-5 έχοντας πρωταγωνιστή τον Λούντζη και πήγε στο φινάλε της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 20-15. Το Λαύριο ήταν πολύ ανταγωνιστικό και κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ ενώ στο 15′ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς χάρη σε τρίποντο του Περισίδη (28-29). Η ομάδα του Σερέλη βρέθηκε μάλιστα στο +4 (36-40) στο 19′, αλλά με ένα 5-0 ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 41-40.

Μεταμορφωμένος βγήκε από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός και τελείωσε το ματς. Με ένα 11-2 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 52-42 (24′) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έστειλε το σκορ στο 70-46 με το τέλος της τρίτης περιόδου και το ματς είναι πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» το Λαύριο με την άμυνά του, δέχθηκε μόλις 18 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος και έφτασε τελικά στη νίκη με το επιβλητικό 101-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58