ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 69-83: Πέρασε από τα Λιόσια και τώρα… Ολυμπιακός

Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, ο σοβαρός Παναθηναϊκός νίκησε με 83-69 την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό όπου θα κριθεί η πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Με… φόρα και ψυχολογία από τη μεγάλη του νίκη κόντρα στη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ των πολλών απουσιών (Γκρίφιν, Ανγκόλα, Παππάς, Λάνγκφορντ) της οποίας επικράτησε με 83-69 στα Άνω Λιόσια για την 20η αγωνιστική της Basket League. Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους – όσον αφορά στο πρωτάθλημα – στο προσεχές ντέρμπι με τον Ολυμπιακό το οποίο και θα κρίνει την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Στο 17-1 η ομάδα του Πρίφτη που παραμένει στην κορυφή, στο 9-10 έπεσε η Ένωση.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολυφωνία στην επίθεση, με τον Σαντ Ρος να είναι πρώτος σκόρερ με 14 πόντους ενώ είχε και 5 ριμπάουντ με 4 ασίστ και τους Παπαγιάννη (9ρ.), Παπαπέτρου (5ρ., 5ασ.) και Νέντοβιτς (4 ασ.) να ακολουθούν με 11 πόντους ο καθένας. Για την ΑΕΚ ο Χάμερ με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος ενώ 12 πόντους είχε ο Ράουτινς.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν έφεση στα μακρινά σουτ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +4 (6-10) στο 3′, η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς, με τρίποντο του Ράουτινς για το 17-17 στο 8′ και έκτοτε οι δύο ομάδες δεν… ξανασυναντήθηκαν. Με καλάθι και φάουλ ο Οκάρο έκανε το 17-20 στο τέλος της περιόδου και από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η πλάστιγγα έγειρα οριστικά προς τους φιλοξενούμενους που ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα.

Ο Παπαγιάννης το πήρε προσωπικά και με συνεχόμενα καλάθια έφερε το σκορ στο 23-31 στο 15′, η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +17 (28-45) λίγο πριν το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε τελικά στο 31-45 χάρη σε ένα τρίποντο του Ράουτινς.

Με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Χάμερ η ΑΕΚ μείωσε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου σε 36-45 (22′), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση. Με τον Παπαπέτρου να το παίρνει πάνω του, η διαφορά έφτασε και πάλι στους 17 πόντους (38-55, 24′), ο Πετρόπουλος μείωσε στο 46-56 στο 27′ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του Πρίφτη (48-62).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, στο τελευταίο κομμάτι του ματς, μείωσε σε 60-68 στο 25′ χάρη στους Ράουτινς και Χάμερ, αλλά η αντεπίθεσή της δεν είχε διάρκεια. Με Μέικον και Σαντ Ρος να πληγώνουν την πρώην τους ομάδα, ο Παναθηναϊκός έβαλε τα σουτ που έπρεπε και έφυγε από τα Λιόσια νικητής με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φλιώνης 7 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράουτινς 12 (4/8 τρίποντα), Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Χάμερ 23 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 4, Μαυροειδής 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 1

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νέντοβιτς 11 (2), Έβανς 7 (1), Σαντ-Ρος 14 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 10 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μποχωρίδης, Καββαδάς 4, Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας