Λαύριο – Παναθηναϊκός 82-91: Με το δεξί στη νέα εποχή ο ΠΑΟ (Vid)

O Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο επέβαλε τον ρυθμό και επικράτησε του Λαυρίου με 91-82 στην επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο της ομάδας, πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο επικρατώντας με 91-82 για την 22 αγωνιστική της Basket League, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μέικον, Παπαπέτρου και Γουάιτ.

Το Λαύριο έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος και παρά τις απουσίες των Παπαγιάννη Νέντοβιτς και τον Γιόβιτς που έτσι και αλλιώς απουσιάζει εδώ και καιρό, άντεξε και στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε ένα πιο σοβαρό πρόσωπο με αποτέλεσμα να φτάσει στην επικράτηση.

Η αναμέτρηση αυτή ήταν ιδιαίτερη για έναν ακόμη λόγο, καθώς ο Χρήστος Σερέλης επέστρεψε για πρώτη φορά στο Λαύριο ως αντίπαλος, καθώς πριν από λίγες μέρες ανακοινώθηκε πως θα είναι βοηθός του Γιώργου Βόβορα, ωστόσο σήμερα από σεβασμό στην πρώην ομάδα του δεν βρέθηκε στο τεχνικό επιτελείο, αλλά παρακολούθησε την αναμέτρηση από την άκρη του πάγκου.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι από την αρχή είχε γρήγορο ρυθμό με το Λαύριο να ξεκινά καλύτερα από τον Παναθηναϊκό και μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 10-7. Στη συνέχεια οι πράσινοι αντέδρασαν με τον Παπαπέτρου ο οποίος έδωσε το προβάδισμα για το τριφύλλι με 10-12. Από αυτό το σημείο και μετά το Λαύριο έκανε ένα ξέσπασμα και με ένα επιμέρους σκορ 13-1 ανέβασε τη διαφορά στο + 10 ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός μέχρι τη λήξη ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με το σκορ να κλείνει στο 25-17.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να βελτιώσει την άμυνα του και με τους Παπαπέτρου και Καββαδά να βρίσκουν τις επιθετικές λύσεις μείωσε στο -4 κάνοντας το σκορ 32-28 και στη συνέχεια με τους Κασελάκη και Μέικον πέρασε μπροστά με ένα πόντο 34-35 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μέχρι και το τέλος οι δύο ομάδες είχαν βρει ένα καλό ρυθμό και η μία ακολουθούσε την άλλη στο σκοράρισμα και έτσι πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 45-45.

Οι πράσινοι στο δεύτερο μέρος μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την αναμέτρηση. Ο Μέικον ανέβασες τη διαφορά στο συν 6 κάνοντας το 45-51 και στη συνέχεια οι Παπαπέτρου και Γουάιτ ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά γράφοντας το 47-58. Από κει και πέρα το Λαύριο αντέδρασε με τα συνεχόμενα τρίποντα του Γουίλιαμς και μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους στο 58-60. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι και στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο + 11 κάνοντας το σκορ 60-71.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε την διψήφια διαφορά που είχε αποκτήσει ωστόσο μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά το Λαύριο αντέδρασε και έριξε τη διαφορά στο -7 κάνοντας το σκορ 72-79. Το τριφύλλι ανέκτησε πολύ γρήγορα και πάλι την διψήφια διαφορά και έκανε το σκορ 75-85 με το Λαύριο να μην μπορεί να τον απειλήσει από κει και ύστερα και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 82-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Βον 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάβατζ, Μουράτος 12 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κακλαμανάκης 13 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Νικολαΐδης 16 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αμίνου 2, Πιλάβιος 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/4 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 21 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (0/6 σουτ), Παπαπέτρου 21 (7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ 20 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 15 (1), Καββαδάς 5, Κασελάκης 2, Αβδάλας, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)