Παναθηναϊκός – Λάρισα 98-67: «Καυτός» Έβανς και νέα νίκη για τον Παναθηναϊκό του Βόβορα

Ο Τζέρεμι Έβανς ήταν σε εξαιρετική ημέρα, πέτυχε 23 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 98-67 απέναντι στη Λάρισα, με τον Γιώργο Βόβορα να κάνει το 2x2.

Άνετο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέρεμι Έβανς, οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στη Λάρισα και επικράτησαν με 98-67 για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Ο Έβανς έκανε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια με το «τριφύλλι», καθώς ήταν… on fire πίσω από τα 6,75 (5/8 τρίποντα), ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους!

Εξαιρετικοί για τον Παναθηναϊκό που ανέβηκε στο 19-2 και οι Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Χουγκάζ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η Λάρισα από την άλλη δεν άντεξε μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και με την ήττα αυτή έπεσε στο 9-11, έχοντας σε καλή ημέρα πάντως τους Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έφτασαν να προηγούνται με 5-15, φτιάχνοντας ένα φοβερό σερί 13-0!

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε άμεσα το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του.

Στην 3η περίοδο κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +21, με τον Έβανς να «βομβαρδίζει» από παντού. Η τελευταία περίοδος κύλησε… ήρεμα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη και τον Γιώργο Βόβορα να κάνει το 2×2 μετά τη νίκη με το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.