Ο Βον «χάλασε» την επιστροφή του Γιατρά στον Προμηθέα (90-82) – Σπουδαία νίκη για το Περιστέρι στην έδρα του Ιωνικού (82-87)

Σε ένα ματς ντέρμπι, που πρόσφερε θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Προμηθέα και επικράτησε με 90-82 στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πατρινών. Με ηγέτη τον Τέραν Πέτεγουεϊ το Περιστέρι πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Ιωνικού με 82-87.

Με καλές άμυνες στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Προμηθέα, στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του.

Έτσι, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και ανέβηκε στο 8-14 στη Stoiximan Basket League, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-9 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βον με 21 πόντους, με τους Μουράτο και Νικολαΐδη να είχαν από 17π. ο καθένας και τον πρώτο να μοιράζει και 11 ασίστ. Επίσης, από 11π. πρόσθεσαν οι Σάβατζ και Κακλαμανάκης, με τον Αμερικανό να παίρνει και 13 ριμπάουντ.
Από το σύνολο της Αχαΐας, ξεχώρισαν οι Άντριτς και Φράνκαμπ με 19π. και 18π. αντίστοιχα

Εξαιρετικό ξεκίνημα από το Λαύριο, το οποίο προηγήθηκε 12-4 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Προμηθέα στη συνέχεια να κάνει σερί 10-0 για το προβάδισμά του (12-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-21.

Ωστόσο στη συνέχεια ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο (45-45). Με τους Νικολαΐδη και Περσίδη, το Λαύριο ξέφυγε στο +5 (52-47) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Γιάννη Αγραβάνη και Άντριτς, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και τον έστειλαν στο +6 (54-60), στο 27’. Με τον Βον να διαμορφώνει το 63-60 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

Ιωνικός – Περιστέρι 82-87

Σε μια αναμέτρηση που ήταν για γερά νεύρα, το Περιστέρι πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα του Ιωνικού με 87-82. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 9-13, παραμένοντας στην οχτάδα του πρωταθλήματος ενόψει play-offs και με τις σπουδαίες εμφανίσεις των Τεράν Πέτεγουεϊ και Δημήτρη Μωραΐτη των 15 και 21 πόντων αντίστοιχα… κοιτούν με πιο καθαρό μυαλό την συνέχεια.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγάινουν μαζί χέρι χέρι στο σκορ, έχοντας ως πρώτο στόχο την σωστή κυκλοφορία της μπάλας, όσο τον δυνατόν λιγότερα φάουλ και βάση στα «σωστά» σουτ είτε από την περιφέρεια είτε από την ρακέτα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 19-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα για τους γηπεδούχους δεν άλλαξαν ως προς το επίκεντρο των επιθέσεων, σε έναν αγώνα με σκορ και θέαμα, με τον Ιωνικό να μένει μπροστά με 39-36.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο το Περιστέρι βρήκε τα μεγάλα σουτ και κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 63-58, απέναντι στον Ιωνικό, ο οποίος δυσκολευόταν να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Στην τέταρτη και τελευταία περίδο το Περιστέρι άντεξε στην πιέση των γηπεδούχων, και με τον Δημήτρη Μωραϊτη να σημειώνει δύο μεγάλα τρίποντα κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87