Απόλλων Πάτρας – Άρης 74-73: Πήρε το… θρίλερ

Ο Απόλλων Πάτρας με μια μεγάλη ανατροπή ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να επικρατήσει του Άρη με σκορ 74-73.

Κάνοντας την ανατροπή στα 30 τελευταία δευτερόλεπτα ο Απόλλων Oscar πήρε τη νίκη με 74-73 απέναντι στον Αρη, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Basket League καθορίζοντας και τα ζευγάρια των πλέι οφ. Ο Αρης με αυτή την ήττα τερμάτισε στην 7η θέση -και θα παίξει με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ- ενώ ο Απόλλων «έστειλε» τον Προμηθέα στην 5η θέση και την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και εν τέλει κρίθηκε στο φινάλε με το κλέψιμο -αρχικά- του Μήτρου Λονγκ, το τρίποντο του Σίμονς και εν τέλει το κλέψιμο του Ντέιβις στην τελευταία επαναφορά του Αρη.

Οι Μήτρου Λονγκ (23π.) και ΜακΛίν (18π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών έχοντας 5/7 και 4/7 τρίποντα αντίστοιχα. Ο Τσαλμπούρης τελείωσε με 11 πόντους και έχασε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, από τον Κάουαν που με τη σειρά του είχε 15 πόντους και προσπέρασε κατά έναν τον παίκτη των Πατρινών! Ο Τζούστον με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Αρη.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, σημειώνοντας μαζί μόλις 19 πόντους (10-9) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στγη συνέχεια ωστόσο απέκτησαν ρυθμό με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (προηγήθηκαν με 22-17 στο 16′) αλλά τον Αρη να βρίσκει λύσεις και εν τέλει το πρώτο ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες με 29-29.

Ο Απόλλων Oscar μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος καθώς βρήκε τέσσερα τρίποντα (τα τρία με τον ΜακΛίν) στο πρώτο πεντάλεπτο και προηγήθηκε στο με +7 (41-34) στο 25′, ενώ συνεχίζοντας να βρίσκει σκόρ πίσω από τα 6,75μ. ξέφυγε με 47-41 στο 28′, αλλά και 53-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η εικόνα όμως άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Αρη να έχει καλύτερες επιλογές.

Με τον Τζούστον να σημειώνει εννέα σερί πόντους ο Αρης έκανε την ανατροπή προσπερνώντας με 59-58 στο 34′. Παρότι ο Απόλλωνας μείωσε οι «κίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους με τον Κέλι να κάνει στο 39′ το 67-70 και τον Κάουαν το 69-73 στα 31» με τρίποντο. Ο Μήτρου Λονγκ στη συνέχεια ευστόχησε σε 2/2 βολές, ενώ έκανε και το κλέψιμο που κατέληξε σε εύστοχο τρίποντο του Σίμονς στα 4,2» για το 74-73! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ καθώς στην επαναφορά του Αρη οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάκα παίρνοντας και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.