Άρης – Παναθηναϊκός 65-85: Με (δεύτερο) περίπατο στα ημιτελικά

Μετά την 30αρα στο πρώτο ματς, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Άρη με 85-65 και στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός και στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης επικράτησε του Άρη με 85-65 και με 2-0 στις νίκες πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα.

Κλειδί στην αναμέτρηση ήταν το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο και στις αρχές του δεύτερου, όπου οι πράσινοι έτρεξαν ένα αναπάντητο σερί 20-0 και πήραν αφήνοντας τον Άρη άποντο για περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν Λεωνίδας Κασελάκης με 17 πόντους ενώ ο Παπαγιάννης είχε 16 πόντους και ο Οκάρο Γουάιτ 14. Για τον Άρη που δεν ολοκλήρωσε τη σεζόν με την εμφάνιση που θα ήθελε, κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Νετζήπογλου με 12 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη στα τρίποντα που πέτυχε πήρε διαφορά πέντε πόντων, κάνοντας το σκορ 16-11. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο απάντησε με σερί 12-0 και τον Γουάιτ να παίρνει από νωρίς φωτιά στο ματς, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-16 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν άστοχος από την περιφέρεια και αυτό έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες του Παναθηναϊκού να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντας την ακόμα και στο +15 31-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, Κασελάκης και Παπαγιάννης πήραν τους πράσινους στην πλάτη τους για το +22 46-28 με τον Άρη να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 48-28 που ήταν και σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι μειώνοντας κάπως την διαφορά κάνοντας το σκορ 57-42, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» επέβαλλαν ξανά τον ρυθμό τους και με τον Γουάιτ και ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +21 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-44 υπέρ του τριφυλλιού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης έγινε πιο αποτελεσματικός από την περιφέρεια, αλλά από την άλλη Έβανς και Κασελάκης διατηρούσαν την διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει ο Παναθηναϊκός. Έτσι το τριφύλλι έφτασε στην επικράτηση με σκορ 85-65 και πήρε και την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόκετ 9 (3/5 δίποντα, 3 ασίστ), Νετζήπογλου 12 (6/13 δίποντα, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 7 (1), Κέλι 5 (5 ριμπάουντ), Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ), Καμάρας 3 (1), Σχίζας 9 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πετανίδης, Κώττας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 8 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 16 (8/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Γουάιτ 14 (4/4 δίποντα, 5 ασίστ), Σαντ-Ρος 4, Σίβα, Μποχωρίδης 6 (1), Κασελάκης 17 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 4 (1), Χουγκάζ 6 (2/2 δίποντα), Έβανς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας