Άρης : Ηττήθηκε από τη Μέγκα Μπέμαξ σε φιλικό

Ο Άρης αντιμετώπισε τη σερβική Μέγκα Μπέμαξ σε φιλική αναμέτρηση και ηττήθηκε με 71-68, σε ένα παιχνίδι όπου είδε τον Γιάννη Αθηναίου να τραυματίζεται.

Ο Άρης ηττήθηκε σε φιλική αναμέτρηση από τη σερβική Μέγκα Μπέμαξ με 71-68, ενώ πέρα από την ήττα ο προπονητής των κίτρινων, Βαγγέλης Αγγέλου είδε τον Γιάννη Αθηναίου να τραυματίζεται στα πρώτα λεπτά του ματς.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΚΑΕ Άρης:

Ο Άρης ηττήθηκε από την σερβική Mega Bemax με 68-71, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη σήμερα (05/04) κεκλεισμένων των θυρών στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα μας έπαιξε χωρίς τον τραυματία Gary Bell, ενώ ο Γιάννης Αθηναίου τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, στο γαστροκνήμιο του αριστερού του ποδιού και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Έλληνας γκαρντ θα ξεκινήσει άμεσα θεραπείες.

Η Mega Bemax προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 5-11, με τον ΑΡΗ να ισοφαρίζει με τρίποντο του Πουλιανίτη στο 7΄(12-12) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-19. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα στις αρχές της δευτέρης περιόδου, όμως οι Σέρβοι με ένα σερί 7-0 μπήκαν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-40.

Ο Άρης πραγματοποίησε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 27-12, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, αφού σε διάστημα 7 λεπτών δέχθηκε μόλις 5 πόντους, με αποτέλεσμα να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, η ομάδα μας δεν διατήρησε την ίδια εικόνα και η σερβική ομάδα πήρε τη νίκη με 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-40, 62-52, 68-71

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Maras 2, Μποχωρίδης 17(5), Φλιώνης 8(1), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης 5(1), Χρηστίδης 3, Μούρτος 5, Αθηναίου, Prewitt 15(3), Douvier 11(1).

MEGA BEMAX (Dejan Milojevic): Musić 2, Marjanović 6(1), Nedeljković, Čarapić 5(1), Bitadze 10, Lazić 13(3), Koprivica, Samardžiski 11, Mišković 18 (3), Cerovina 2, Kapetanović 4.